لینک های شکسته چیست و چگونه آن ها را از بین ببریم؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید

فهرست مطالب

در این مقاله سعی خواهیم کرد نوعی از لینک‌سازی را معرفی کنیم که اغلب برای وب مستر ها و متخصصان سئو ناشناخته است. اما آشنایی با این نوع لینک می‌تواند به بهبود استراتژی سئو وب سایت شما کمک زیادی کند. مطالعه و استفاده از نکات این مقاله می‌تواند شما را به رتبه های بالای گوگل برساند. همانطور که در ادامه خواهیم دید، آشنایی با لینک های شکسته برای مدیران وبسایت ها و کسب کار بسیار مفید خواهد بود. بیایید نگاه دقیق تری به این نوع لینک ها بیندازیم.

لینک های شکسته چیست؟

لینک های شکسته چیست؟

همانطور که از نام این لینک ها پیداست، لینک های شکسته لینک هایی هستند که با کلیک بر روی آنها دیگر کاربر را به آدرس لینک شده انتقال نمیدهد. لینک های شکسته منجر به هدایت کاربران به سوی محتوایی می شوند که دیگر وجود ندارد یا به دلایل فنی هرگز وجود نداشته است. چنین لینک هایی معمولاً خطای کد 404 یا 410 را از سرور سایت مقصد به کاربر نمایش می‌دهد. برخی از سایت های به کمک طراحی سایت مناسب صفحات 404 را سفارشی می­کنند و مانند راهنمایی برای کاربران به صفحات مرتبط دیگر هستند، در عوض سایر کاربران در سایر وب سایت ها به تنها با یک پیام خطا مواجه می شوند.

صفحات شکسته و خراب یک مشکل اساسی در بهینه سازی داخلی سایت

برخی وب‌سایت‌ها با تغییرات زیادی در صفحات خود مواجه می‌شوند و مجبور میشوند که محتوای خود را حذف یا جابه‌جا کنند و یا آدرس صفحه را تغییر دهند. همه این عوامل می توانند منجر به عدم دسترسی به صفحات یا ارور 404 در یک صفحه شوند.

اگر وب مسترها محتوای شما را دوست داشته باشند از صفحات و وبلاگ های خود به این صفحات شما لینک می دهند. این اتفاق منجر به ایجاد لینک های مفید و طبیعی می شود و همچنین می‌تواند رتبه وب سایت شما را در گوگل بهبود ببخشد.

اما هنگامی که محتوای شما انتقال پیدا ‌کند و بدون ریدایرکت محتوای وبسایت جا به جا ‌شود، کاربرانی که لینک شما را دنبال می کنند ناگهان با خطای 404 مواجه می شوند. این باعث آسیب رساندن به رتبه ی سایت شما در نتایج جستجو می­شود. همچنین گوگل دیگر نمی تواند صفحه شما را بخزد زیرا خزنده های گوگل با دنبال کردن لینک شما به نتیجه ای نخواهد رسید.

از ابزار وب سایت XOVI برای پیدا کردن و مشخص کردن این صفحات شکسته، رفع خطاها و بهینه سازی کیفیت و کمیت بک لینک های وب سایت خود می‌توانید استفاده کنید. برای مثال، با وارد کردن دامنه سایت در نوار جستجو در بالای وب سایت XOVI می توانید آنالیز و بررسی را شروع کنید.

شما می‌توانید از منوی اصلی برای دسترسی به آدرس ها و یا صفحات شکسته استفاده کنید. جدول زیر حاوی لیستی از صفحات در این وب سایت است که در دسترس نیستند. به عبارت دیگر صفحات شکسته در این بخش نمایش داده می‌شوند.

لینک های شکسته چیست؟

این فهرست نه تنها باید حاوی صفحات و آدرس های آسیب‌دیده باشد، بلکه می‌تواند شامل فایل‌هایی مانند تصاویر jpg یا png نیز باشد. روی دکمه مثبت در سمت راست کلیک کنید تا هر مورد را باز کنید و ببینید که بک لینک این صفحات شکسته دقیقاً از کجا آمده است. این بک لینک ها می توانند بک لینک های بسیار مفید و ارزشمندی باشند که اکنون نمی‌توانند برای وب سایت شما اثر بخش باشند.

لینک شکسته چیست؟

در این صفحات خطا، کاربر یک پیام خطای  از سمت سرور شما را مشاهده می کند. بسیاری از وب مسترها صفحات خطای 404 خود را با پیام های طنز یا دوستانه و لینک­های مفید شخصی سازی می کنند تا به کاربر اجازه دهند به گردش خود در وب سایت ادامه دهند.اما بهترین راه برای مقابله با لینک های شکسته انتقال و هدایت کاربران به صفحه­ی جدید و مربوط به آن صفحه­ی خراب شده است.

شما می‌توانید منبع بک لینک را دوباره بررسی کنید تا تصمیم بگیرید که آیا لینکی که از این وب‌سایت به آدرس شما منتقل می‌شود ارزش دوباره استفاده کردن را دارد یا اینکه بهتر است برای محافظت از سایت در برابر الگوریتم پنگوئن غیر فعال شود.

لینک های شکسته

اگر تصمیم دارید که لینک را اصلاح کنید، می‌توانید با استفاده از ریدایرکت 301 به یک صفحه موجود دیگر روی وب سایت خود هدایت کنید. صفحه مقصد شما در حالت ایده‌آل باید صفحه‌ای باشد که محتوای اصلی به آن منتقل شده یا دارای محتوای مشابه باشد. این انتقال مناسب باعث میشود ارزش محتوای قبلی خود را حفظ کنید و کاربران نیز راضی باقی بمانند.

شناسایی صفحات شکسته ای که در تغییرات آدرس شما گم شده اند، فعال سازی مجدد اینگونه صفحات نسبتا آسان است، و بسیار مفید و کم دردسر است. شما به جای اینکه مجبور شوید با مدیر وب سایت منبع لینک تماس بگیرید و از آنها بخواهید آدرس لینک را تغییر دهند، می توانید خودتان با ریدایرکت مشکل را برطرف کنید.

لینک­ های شکسته یک مشکل off-page

صفحات خراب، برای وب سایت های خارجی نیز استفاده شود. هیچ چیز جدیدی در مورد این روش وجود ندارد. علاقه مندان به سئو و لینک سازان مدتی است که از آن استفاده می کنند. اما از آنجایی که بسیاری از مخاطبان این مقاله افراد مبتدی هستند، اکنون فرصتی ایده‌آل برای بررسی دقیق‌تر و راهنمایی جامع برای این افراد است.

وقتی صحبت از لینک های خراب به میان می آید، ما به دنبال بک لینک هایی از وب سایت های مرتبط با موضوع نزدیک به دامنه خود هستیم که دیگر کار نمی کنند یا به مکان هایی که دیگر در دسترس نیستند لینک دارند. در واقع، ما در جستجوی لینک‌های شکسته در صفحات خارجی هستیم. این کار را می توان به صورت دستی با دسترسی به این وب سایت ها و کلیک بر روی لینک‌های خارجی انجام داد تا دوباره بررسی کنید که آیا هنوز کار می کنند یا خیر. البته، این کار کاملاً زمان‌بر خواهد بود. شما با استفاده از ابزارها میتوانید این کار را انجام دهید.

در ابزارهایی مانند XOVI میتوانید ابتدا آدرس دامنه مورد نظر خود را برای بررسی وارد کنید . تنها در این صورت می توانید آنالیز وب سایت مورد نظر را انجام دهید. به یاد داشته باشید: می‌توانید هر تعداد وب سایت را که دوست دارید در XOVI بررسی کنید.

پس از راه اندازی یک پروژه جدید، در این وب سایت، به مدیریت آنالیز در ابزار On-Page بروید و یک آنالیز جدید در صفحه ایجاد کنید.

پس از تکمیل آنالیز، به نتایج آنالیز دسترسی پیدا خواهید کرد و برای مشاهده لیستی از تمام لینک های خارجی، به «لینک های خارجی و بعد از آن همه لینک های خارجی» بروید.به کمک ابزار XOVI بسیار ساده میتوانید لینک های داخلی و خارجی خود را بررسی کنید. همچنین می توانید لینک های  خارجی با ارور های 404 یا 410 را در یک لیست ببینید.

لینک¬های شکسته یک مشکل off-page

اگر وب‌سایت شما همچنان دارای محتوای مرتبط با بک لینک اصلی است، به مدیر سئو سایت خود اطلاع دهید و از او بخواهید لینک های شکسته را طوری تنظیم کند که به محتوای مرتبط شما لینک دهد.

اگر دیگر محتوای مناسب مرتبط با وب سایت ارائه دهنده بک لینک ندارید، یک محتوای جدید می‌توانید ایجاد کنید. از دست دادن یک بک لینک ارزشمند از یک سایت با کیفیت، اشتباه بزرگی خواهد بود. اگر به دنبال بررسی و انتقال صفحات خراب و شکسته­ی خود هستید، می‌توانید از خدمات لینک سازی و سئو محتوایی راز بک لینک استفاده کنید.

برای آموزش ساخت بک لینک، دیگر مقالات ما را مطالعه کنید.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *