ساخت بک لینک رایگان با محتوا چطور ممکن است؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
چگونه محتوایی بسازیم که بک لینک جذب کند؟

فهرست مطالب

ساخت بک لینک رایگان با محتوا، یکی از روش هایی است که می توانید بک لینک طبیعی و باکیفیت به دست آورید. برای ساخت بک لینک با محتوای خوب، ابتدا باید مطلب خود را با محتوای به روز و ارزشمندی که قابلیت جذب بازدیدکنندگان را دارد، تهیه کنید در واقع این محتوا باید کاربرپسند باشد، سپس می توانید این مطلب را در وبلاگ خود یا در سایت های دیگری که به موضوع شما مرتبط هستند، منتشر کنید. در این محتوا می توانید به صورت طبیعی لینک خود را با عنوانی مناسب قرار دهید. با این روش، علاوه بر اینکه بک لینک باکیفیتی به دست می آورید، مخاطبان خود را نیز به محتوای خود جذب می کنید و باعث افزایش ترافیک وب سایت خود می شوید.

محتوا چطور می تواند به جذب بک لینک کمک کند؟

اگر از هر بازاریاب محتوا (content marketer) بپرسید، به شما خواهند گفت که چقدر گرفتن بک لینک با استفاده از محتوای خوب می تواند به رشد سئو سایت و همچنین فروش بیشتر کمک کند.

اگر بخواهیم به معنی بک لینک اشاره کنیم، بک لینک (backlinks) به زبان ساده یعنی هنگامی که یک وب سایت به وب سایت دیگری لینک می دهد، در واقع یک بک لینک ساخته شده است. موتورهای جستجو به بک لینک ها بسیار علاقه دارند بنابراین صفحه هایی که بک لینک می گیرند، رتبه ی آن ها در رتبه بندی صفحات توسط موتور های جستجو افزایش می یابد.

گوگل بک لینک دامنه های منحصر به فرد را به عنوان “رای اعتماد” در نظر می گیرد. هرچه صفحه ی شما رای بیشتری کسب کند (یعنی بک لینک بیشتری داشته باشید)، شانس وب سایت شما در رتبه گرفتن در نتایج جستجو افزایش می یابد.

با این حال، همه ی بک لینک ها ارزش یکسانی ندارند. بک لینک هایی از سایت های معتبر، قابل اطمینان و محبوب با ارزش تر از بک لینک هایی از سایت های غیر محبوب و اسپم هستند.

اکنون که اهمیت بک لینک ها را درک کردید، سوال بعدی این است که چگونه محتوایی تولید کنید که ارزش بک لینک دادن داشته باشد؟

اینفوگرافیک ها

اینفوگرافیک ها

Venngage  مطالعه ای را منتشر کرد که در آن بیش از 500 بازاریاب دیجیتال را مورد بررسی قرار دادند که نشان داد 37 درصد آن ها معتقد بودند که گرافیک های اورجینال مانند اینفوگرافیک ها و نمودار ها بهترین عملکرد را برای آن ها داشته است. بنابراین اگر می خواهید از سایت های معتبر بک لینک بگیرید، روی ساخت اینفوگرافیک های خلاقانه تمرکز کنید.

 همچنین ابزار اینفوگرافیک Visme پستی را پر از آمار های اینفوگرافیک گرد آورده است تا نشان دهد چرا آن ها ابزار قدرتمندی به شمار می روند. از توضیح اینکه چرا بازاریابان باید از اینفوگرافیک ها استفاده کنند تا نشان دادن اینکه چگونه اینفوگرافیک ها به افراد در فهم اطلاعات پیچیده کمک می کنند، این 29 آمار حاوی اطلاعاتی است که هر تیم بازاریابی ای باید بداند. پست Visme همچنین یک اینفوگرافیک کامل است که همه ی این 29 آمار را در کنار هم جاسازی کرده است. با این کار افراد به آسانی می توانند این اینفوگرافیک ها را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند و البته به صورت استراتژیک این کار باعث گرفتن بک لینک برای سایت آن ها می شود.

اما با وجود تعداد زیادی اینفوگرافیک که در حال حاضر در اینترنت وجود دارد، چگونه می توانید اینفوگرافیکی ایجاد کنید که مورد علاقه واقع شود و کاربران را تشویق کند تا به آن لینک دهد؟

پاسخ در قرار دادن و ارائه اطلاعات جالب و با ارزش در اینفوگرافیک شما نهفته است. ابتدا با طوفان فکری (brainstorming) درباره ی موضوع اینفوگرافیک خود شروع کنید؛ موضوعی که مخاطبان شما می خواهند بیشتر درباره ی آن بدانند.

سپس، شما می توانید از یک ابزار ساخت اینفوگرافیک برای طراحی اینفوگرافیکی که از نظر بصری زیبا باشد، استفاده کنید. اینفوگرافیک شما باید شامل داده ها، آگاهی و ارزشی برای  ارائه دادن باشد.

سعی کنید مخاطبان خود را به اشتراک گذاری آن تشویق کنید. به علاوه، مطمین شوید که یک embed code برای آن قرار دهید که اگر کسی آن اینفوگرافیک را روی وب سایت خود قرار داد، به طور اتوماتیک به وب سایت شما لینک داده شود.

داده های آماری را تهیه کنید و در سایت خود انتشار دهید

تهیه و انتشار داده های آماری در سایت خود، یکی از روش های موثر برای جذب بک لینک طبیعی است. بسیاری از کاربران به دنبال دسترسی به داده های آماری جدید و به روز هستند، بنابراین ارائه این نوع اطلاعات در سایت شما می تواند باعث جذب توجه آنها شود. این اطلاعات می توانند شامل آمارهای جمعیتی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی باشند. برای تهیه این داده ها، می توانید از منابع معتبری مانند سازمان های آماری و دولتی، مراکز پژوهشی، رسانه ها و سایر منابع معتبر استفاده کنید. با انتشار این محتوا در سایت خود، می توانید نظرات و برداشت های خود را نیز به اشتراک بگذارید و باعث جذب بک لینک طبیعی و باکیفیت شوید.

در بخش زیر میخواهیم به چند سایتی که این کار را انجام میدهند اشاره کنیم. شاید دانستن آن برای شما مفید باشد:

1. Statista.com: یکی از سایت های معتبر و معروف در زمینه ارائه داده های آماری از منابع مختلف است. این سایت با انتشار داده های آماری مفید و کاربردی، توانسته است جمعیتی پایدار از بازدیدکنندگان و مخاطبان خود را به دست آورد.

2. OurWorldInData.org: یک سایت پژوهشی است که به بررسی داده های آماری در زمینه های مختلف از جمله اقتصاد، آموزش، بهداشت و سلامت، محیط زیست و … می پردازد. این سایت با ارائه داده های آماری جدید و به روز، توانسته است جمعیتی پایدار از مخاطبان و دنبال کنندگان خود را به دست آورد.

3. Worldometers.info: یک سایت آماری است که داده های آماری جهانی در زمینه های مختلف از جمله جمعیت، اقتصاد، بهداشت و سلامت و … را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. این سایت با انتشار داده های آماری مفید و جالب، توانسته است جمعیتی پایدار از بازدیدکنندگان و مخاطبان خود را به دست آورد.

این سایت ها تنها نمونه هایی از سایت هایی هستند که با ارائه داده های آماری مفید و کاربردی، توانسته اند جمعیتی پایدار از بازدیدکنندگان و مخاطبان خود را به دست آورند.

پست های roundup

پست roundup یا پست مصاحبه وار یکی از موثرترین راه ها برای گرفتن بک لینک است. این پست ها عملکرد خوبی دارند زیرا حاوی انبوهی از موضوعات هستند و اطلاعات غنی و ارزشمندی را درباره ی یک موضوع یا یک سوال بحث برانگیز در اختیار می گذارند.

اولین قدم برای ساخت یک پست roundup،brainstorm است؛ یعنی هرچه به ذهنتان می رسد یادداشت کنید. یک پست roundup هم می تواند درباره ی یک موضوع بحث برانگیز باشد، و یا به دغدغه های مخاطبان پاسخ دهد، و یا درباره ی یک ترند فعلی صحبت کند.

هنگامی که از عنوان و موضوع خود مطمئن شدید، با اینفلوئنسر هایی که می توانند در پست roundup شما همکاری کنند تماس بگیرید.

Ninja Outreach یک ابزار دستی برای پیدا کردن مناسب ترین اینفلوئنسر ها برای موقعیت شماست. قدم بعدی این است که برای این موقعیت های احتمالی یک ایمیل ارتباطی بفرستید. سعی کنید که ایمیل شما کوتاه، ساده و سر راست باشد. چیز زیادی درخواست نکنید و ذکر کنید که چرا آن فرد را برای به اشتراک گذاشتن نظر در مورد پست roundup خود در نظر گرفته اید.

به سوالات کابران جواب دهید

ایجاد پست ها و راهنما های “چگونه..؟” می تواند به گرفتن و جذب بک لینک به شما کمک بسیاری بکند. راهنما های پر جزئیات و مفصل، اطلاعات ارزشمند و نکات عملی را در بر دارد. یک راهنمای دقیق تهیه کنید و به سوالات احتمالی و یا سوالات متداول کاربران خود پاسخ دهید.

قبل از ساخت یک راهنمای دقیق، ابتدا باید به موضوع و عنوان آن دقت کنید. یک سرچ انجام دهید و موضوعاتی را که درباره ی آن ها راهنمای جامعی تهیه نکرده اید را شناسایی کنید.

موضوعات فرعی را برای آن راهنما را نیز پیدا کنید. همه ی جنبه های آن موضوع را بررسی کنید و از مثال ها، منابع، داده ها، گرافیک ها، و بعضی نکات عملی استفاده کنید تا برای کاربران جذاب باشد.

تولید محتوای جذاب در شبکه های احتماعی

تولید محتواهای جذاب و کاربرپسند در سوشیال مدیا، یکی از روش های موثر برای جذب بک لینک طبیعی و باکیفیت است. با ایجاد محتواهای جذاب و مفید در شبکه های اجتماعی، می توانید به عنوان یک منبع ارزشمند و قابل اعتماد شناخته شوید و به راحتی بک لینک های طبیعی و باکیفیت به دست آورید. برای تولید محتواهای جذاب و کاربرپسند، بهتر است محتوای خود را با تصاویر و ویدیوها ترکیب کنید تا مخاطبان شما راحت تر بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند. همچنین، ارائه ایده های جدید و خلاقانه در مورد موضوعاتی که مرتبط با نیازهای مخاطبان شما هستند، می تواند باعث جذب توجه آنها و در نتیجه تعاملات بیشتر با محتوای شما شود. در نهایت، ارائه محتواهای ارزشمند و به روز در شبکه های اجتماعی، باعث جذب بیشترین تعداد از دنبال کنندگان و بازدیدکنندگان ممکن می شود و احتمالاً باعث افزایش تعداد بک لینک های طبیعی و باکیفیت به سایت شما خواهد شد.

مطالعات خود را به اشتراک بگذارید

مطالعه موردی (case study) هم یکی دیگر از محتوا های با ارزشی است که قابلیت بک لینگ گرفتن دارد. مطالعات موردی، حاوی محتوای منحصر به فرد و معتبری است که درباره ی چالش ها و نحوه ی غلبه بر آن ها صحبت می کند و دارای بینش و نکات عملی و قابل اجرا برای دیگران است.

برای نوشتن یک مطالعه ی موردی بی نقص، با تحقیق بازاریابی یا market research شروع کنید. سوالی را که مخاطبین شما به دنبال جواب آن هستند، محدود تر کنید. Quora سایت خوبی برای یافتن این سوال هاست.

کلمات کلیدی طولانی (long-tail kywords) را هدف قرار دهید و اطمینان حاصل کنید که case study شما بر اساس آن است. ابزار هایی مانند Keywordtool.io می تواند به شما کمک کنید تا کلمه ی کلیدی طولانی ایده آل را پیدا کنید.

از ابزار هایی مانند  Buzzsumo  برای شناسایی اینفلوئنسر هایی که پستی را با کلمه ی کلیدی هدف شما به اشتراک گذاشته اند، کمک بگیرید. با این افراد ارتباط برقرار کنید و بپرسید که آیا مایل هستند که محتوایی را با بک لینک به اشتراک بگذارند یا خیر.

ویدئو تولید کنید

ویدیو بسازید

برای ساخت بک لینک رایگان با محتوا می توانید به فکر تولید ویدئو نیز باشید. تولید و انتشار ویدئوهای مفید در سایت خود یا در سایت هایی مانند یوتیوب، آپارات و … یکی از روش های موثر برای جذب بک لینک طبیعی و باکیفیت است. با ایجاد ویدئوهای مفید و آموزشی در مورد موضوعاتی که مرتبط با نیازهای مخاطبان شما هستند، می توانید تعاملات بیشتری با مخاطبان خود داشته باشید و در نتیجه بک لینک های طبیعی و باکیفیت به دست آورید. همچنین، با انتشار ویدئوهای خود در سایت های معتبری مانند یوتیوب و آپارات، می توانید به عنوان یک منبع ارزشمند و قابل اعتماد در این شبکه های اجتماعی شناخته شوید و در نتیجه بک لینک های طبیعی و باکیفیت به دست آورید. برای جذب توجه مخاطبان، بهتر است ویدئوهای خود را با محتوای جذاب و جالب ترکیب کنید و از ابزارهایی مانند تصاویر و انیمیشن ها استفاده کنید. در نهایت، با ارائه ویدئوهای مفید و به روز، می توانید جمعیتی پایدار از بازدیدکنندگان و مخاطبان خود را به دست آورید و احتمالاً باعث افزایش تعداد بک لینک های طبیعی و باکیفیت به سایت شما خواهید شد.

نوشتن پست مهمان

استفاده از سایت هایی که امکان نوشتن پست مهمان وجود دارد، یکی از روش های موثر در ساخت بک لینک رایگان است. با ارائه محتوای با کیفیت و کاربرپسند در این سایت ها، می توانید به عنوان یک منبع ارزشمند و قابل اعتماد شناخته شوید و در نتیجه بک لینک های باکیفیت و قوی به دست آورید. برای این کار، باید ابتدا به دنبال سایت های مرتبط با حوزه فعالیت خود باشید و سپس با توجه به قوانین و محدودیت های هر سایت، محتوای خود را با ارائه ایده های جذاب و خلاقانه، تهیه و ارسال کنید.

در این سایت ها، بهتر است از کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت خود استفاده کنید تا احتمال جذب ترافیک آنلاین و بهبود رتبه سایت خود در موتورهای جستجوی اینترنتی، بالاتر رود. در نهایت، با ارائه محتوای باکیفیت و کاربرپسند در سایت های مرتبط با حوزه فعالیت خود، می توانید بک لینک های باکیفیت و قوی به دست آورید و رتبه سایت خود را در موتورهای جستجو بهبود بخشید.

در آخر

گرفتن بک لینک، کار آسانی نیست و برای دستیابی به بک لینک های باکیفیت و طبیعی، باید یک استراتژی درست و اصولی داشته باشید. یکی از مهمترین عوامل در ساخت بک لینک، تولید محتوا با کیفیت و مفید است. برای جذب بک لینک های باکیفیت و طبیعی، باید به تولید محتوا با کیفیت و مطابق با نیازهای مخاطبان خود توجه کنید و وقت و انرژی لازم را برای این کار صرف کنید. علاوه بر تولید محتوا، باید از روش های متنوعی برای ساخت بک لینک استفاده کنید.

این روش ها شامل ارتباط با وب سایت های مرتبط، ایجاد پروفایل در سایت های معتبر، حضور در شبکه های اجتماعی و ارائه محتوای خود در آنها، استفاده از سایت هایی که در آنها امکان نوشتن پست مهمان وجود دارد. در نهایت، برای دستیابی به بک لینک های باکیفیت و طبیعی، باید به یک استراتژی کامل و متنوع توجه کنید و وقت و انرژی لازم را برای ساخت بک لینک رایگان به صورت صحیح صرف کنید.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *