حذف لینک های اسپم سایت در کوتاه ترین زمان چطور ممکن است؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
حذف لینک های اسپم سایت

فهرست مطالب

حذف لینک های اسپم سایت یکی از کارهایی است که وبمستران و یا سئوکاران یک سایت پس از حمله  به سایت بفکر آن می افتند تا از ضررهای بیشتر از این حمله جلوگیری به عمل آید. همانطور که میدانید رقیبان شما بیکار ننشسته اند اگر احساس خطر بکنند و کمی وجدان نداشته باشند و شما را در جایگاههای خوب نتایج گوگل ببینند احتمالا دست به کار شده و هزاران هزار بک لینک اسپم و مخرب برای وب سایت شما ایجاد خواهند کرد. در این مواقع شما باید چکار کنید؟ اصلا لزومی دارد که کاری انجام دهید؟ آیا این بک لینک هایی که ایجاد شده برای ساییتان ضرر دارد یا هر چه بک لینک بیشتر داشته باشید برای سایت شما بهتر است؟ در این مقاله از راز بک لینک می خواهیم به تمامی این سوالات جواب دهیم و بگوییم که چرا باید همیشه مراقب سایتمان باشیم و چشم هایمان را از گوگل سرچ کنسول برنداریم!!!

لینک مخرب چیست؟

تمامی لینک هایی که به سئو سایت شما آسیب بزند لینک مخرب نامیده می شود، این کار ممکن است توسط خودتان به اشتباه انجام شود یا توسط رقبایتان صورت گیرد. برای مثال اگر شما دانش کافی و لازم را در زمینه لینک بیلدینگ نداشته باشید و استراتژی برای لینک سازی اجرا کنید که به ساییتان صدمه بزند این لینک نیز لینک مخرب بحساب می آید صرف اینکه این کار را خودتان انجام داده اید مبنی بر این نیست که شما لینک مفیدی برای سایتتان ایجاد کرده اید. اگر بخواهم بیشتر در این باره توضیح دهم می توانم به خرید لینک های انبوهی که توسط برخی از سئوکاران انجام می شود اشاره کنم، یا اگر انکرتکست های مناسب برای لینکسازی های خود انتخاب نکنید ممکن است لینک مخربی برای سایت شما باشد. اما معمولا لینک مخرب توسط رقبای شما به سایت شما وارد می شود به عنوان مثال رقیب برای شما هزار لینک از یک وبسایت با انکرتکست نامرتبط ایجاد می کند. یا کار دیگری که معمولا انجام می شود این است که صدها بک لینک خوب برای شما ایجاد می کنند و به یکباره تمامی این بک لینک ها را حذف می کنند و این کار آسیب بسیار جدی به سایت شما می زند. خب؟! در این مواقع ما به عنوان سئوکار باید چه کاری انجام دهیم؟ با ما همراه باشید تا بطور کامل این مسئله را برای شما توضیح دهیم.

نحوه ی تشخیص بک لینک های مخرب

برای اینکه بتوانید بک لینک های مخرب را تشخیص دهید راحت ترین کار این است که گوگل سرچ کنسول خود را هر روز کنترل کنید و ببینید که تعداد لینکهای اکسترنال شما چقدر است! بر فرض مثال شما می دانید که چه تعدادی بک لینک برای وب سایتتان ایجاد کرده اید و چند عدد رپورتاژ خریداری نموده اید. اگر تعداد لینک هایی که در بخش کنسول خود مشاهده می نمایید با این آماری که شما دارید مطابقت نمی کند مطمئنن برای شما بک لینک مخرب ایجاد شده است. برای این کار حتما سایتتان را به گوگل سرچ کنسول متصل نمایید تا کنسول بتواند سایت شما را به درستی بررسی نماید. برای اینکه گوگل سرچ کنسول بتواند داده های سایت شما را به درستی چک کند چند روز طول خواهد کشید. پس از آن برای بررسی بک لینک های سایت وارد سرچ کنسول خود شوید.

از منوی سمت چپ کمی پایین اسکرول کنید گزینه ی لینک Link را مشاهده خواهید کرد. این گزینه را انتخاب کنید.

بررسی بک لینک در سرچ  کنسول

سپس دو بخش به نام های لینک های اکسترنال که بک لینک های خارجی را نشان می دهد وجود دارد و در سمت راست صفحه لینک های اینترنال که لینک های داخلی سایتتان را مشاهده خواهید کرد. در بخشی که لینک های اکسترنال را نشان می دهد عدد 0 نوشته شده است زیرا برای این وب سایت هیچ بک لینکی ساخته نشده است (این وب سایت تازه تاسیس شده است).

گوگل سرچ کنسول

هدف از ساخت لینک مخرب چیست؟

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم لینک های مخرب اغلب توسط رقبا که رقابت سالمی ندارند انجام می شود هدف آنها از ساخت لینک مخرب این است که رتبه شما در نتایج جستجو افت کند و گوگل به شما امتیاز منفی بخاطر  این لینک های مخرب بدهد و در نتیجه شما را جریمه و یا پنالتی نماید. اما شما به عنوان صاحب وب سایت، سئوکار و یا وبمستر باید همیشه حواستان جمع باشد و مراقب این باشید که این نوع از حمله ها انجام نشود و اگر هم لینک مخربی توسط رقبا انجام شد جلوی آن را بگیرید تا آسیبی به سایت شما وارد نشود. در بخش زیر به این که چطور می توانیم این مدل بک لینک ها که به سایت ما ضرر می رساند حذف کنیم یا به اصطلاح این بک لینک ها را رد کنیم صحبت خواهیم کرد.

دیساوو disavow کردن چیست؟

دیساوو یک ابزار رایگان برای گوگل می باشد که بصورت تخصصی برای حذف تاثیر بک لینکهایی که به صورت اسپم ایجاد شده است می باشد. با استفاده از این ابزار شما می توانید پس از اینکه گوگل سرچ کنسول خود را کنترل کردید و دیدید که تعداد زیادی لینک اکسترنال وجود دارد و با انکرهای نامربوط و سایت های اسپم است می توانید آن را به این ابزار معرفی کنید و بگویید که هر چه لینک از این سایت ها برای وب سایت من ایجاد شد نادیده بگیر و رد کن زیرا این لینک ها را من ایجاد نکرده ام و می خواهم که تاثیر آن از بین برود. زمانی که بک لینک های مخرب را رد کردید شاید چند روز تا چند هفته طول بکشد تا این لینک ها از گوگل سرچ کنسول شما حذف شود، پس نگران این قضیه نباشید.

چرا باید لینک ها را دیساوو disavow کنیم؟

شاید با خودتان بگویید که من چرا باید این کار را باید انجام دهم. خب در واقع این لینک ها اسپم و مخرب می باشند و اگر گوگل این لینک ها را بررسی کند و شناسایی کند که این لینک ها اسپم هستند با توجه به الگوریتم هایی که دارد این بک لینک ها را زمانی که شناسایی کرد شما را به این دلیل که کار غیرقانونی کرده اید و قصد این را داشته اید که گوگل را گول بزنید جریمه خواهد کرد یا سایت شما دچار پنالتی خواهد شد. زیرا موتورهای جستجو فرض را بر این میگذارند که این کار را شما کرده اید تا وقتی که به او اعلام نکنید که من این کار را انجام نداده ام و این لینک ها را نادیده بگیر تاثیر منفی خود را بر روی سئو سایت شما خواهد گذاشت. پس زمانی که به شما لینک های اسپم می دهند یک زمان طلایی وجود دارد و هر چه زودتر شما این لینک های مخرب را شناسایی کنید و آنها را دیساوو کنید بهتر است وگرنه اگر دیرتر اقدام کنید ممکن است منجر به پنالتی شدن سایت شما شود. برای جلوگیری از این مشکلات بهتر است که هر روز گوگل سرچ کنسول خود را کنترل کنید.

آموزش حذف لینک های مخرب یا disavow کردن

اولین کاری که برای حذف لینک های مخرب یا دیساوو کردن باید انجام دهید این است که یک لیست از سایت هایی که از آنها به سایت شما لینک ایجاد شده تهیه نمایید. ترجیحا این لیست را در یک فایل  txt انجام دهید.

روشی که شما می توانید لینک های مخرب را دیساوو کنید به دو صورت است، اولین روش این است که شما دقیقا همان لینکی که برای شما بک لینک ایجاد کرده است را حذف کنید و به گوگل بگویید که این لینک را نادیده بگیر. یا اینکه می توانید دامنه ای که از آن به سایت شما لینک داده شده است را در این لیستتان بنویسید. در واقع به گوگل بگویید که هر چی این دامنه به من لینک داده همه ی آن را نادیده بگیر و بی تاثیر کن!!

برای مثال به شما لینک مخرب از blogfa.com/sample وارد شده باشد. شما اگر بخواهید به گوگل بگویید که تنها بک لینک هایی که از این سایت ایجاد شده را نادیده بگیر باید به این صورت بنویسید: https://blogfa.com/sample

و اگر بخواهیم بگوییم که این دامنه را نادیده بگیر و بک لینک ها را بی تاثیر کن باید بدین شکل نوشته شود. Domain: blogfa.com اما باید دقت داشته باشید که اگر بدین شکل بنویسید مثلا اگر شما خودتان وبلاگی در بلاگفا داشته باشید و بک لینک طبیعی به سایتتان داده باشید آنها را هم بی تاثیر خواهد کرد، زیرا به گوگل گفته اید که هر لینکی از این دامنه به سایت من داده شد همه را رد کن.

ابزار دیساوو بک لینک

سپس وارد لینک https://search.google.com/search-console/disavow-links شوید و در کادر پایین که Select a property to view its status or to upload a new list of disavowed links نوشته شده است نام دامنه خود را انتخاب کنید سپس روی گزینه آپلود بزنید و فایلی را که تهیه نمودید را بارگذاری کنید و تمام. حال منتظر باشید تا گوگل این بک لینکها را رد کند و تاثیر آنها را از بین ببرد.

فروتن

فروتن

7 دیدگاه دربارهٔ «حذف لینک های اسپم سایت در کوتاه ترین زمان چطور ممکن است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *