بک لینک PBN چیست؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
آیا بک لینک PBN خطرناک است؟

فهرست مطالب

اغلب از ما درباره ی مفید یا مضر بودن بک لینک PBN و اینکه تا چه حد می تواند روی پروفایل بک لینک یک وب سایت تاثیر داشته باشد، سوال می پرسند.

بک لینک ها، به همراه محتوای شما، دو فاکتور مهم و کلیدی در رتبه بندی صفحات وب سایت شما توسط گوگل هستند.

در این مقاله، به طور اختصاصی به بک لینک PBN واینکه آیا آنها به عنوان بخشی از استراتژی لینک بیلدینگ مفید هستند یا مضر، صحبت می کنیم.

بک لینک PBN چیست؟

PBN مخفف عبارت Private Blog Networks است؛ در واقع شبکه PBN یا شبکه وبلاگ خصوصی، مجموعه ای از وبلاگ ها یا سایت هایی است که با هدف تقویت سایت اصلی و لینک سازی ایجاد شده اند.

بک لینک های PBN اساسا لینک های غیر طبیعی ای هستند از وب سایت ها یا مزرعه لینک (link farms) که تنها برای لینک دادن به وب سایت های دیگر طراحی می شوند.

شما اغلب می توانید بک لینک PBN را به راحتی ایجاد کنید و مهم است که بدانید هنگام ساخت بک لینک باید به چه نکاتی توجه کنید.

برای شناسایی بک لینک PBN، علائمی وجود دارد که بسیار واضح و آشکار است:

  • هیچ اطلاعات تماسی وجود ندارد
  • محتوای بلاگ طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می دهد
  • هیچ عکسی از افراد یا نشانه ای از هویت اشخاص در وب سایت وجود ندارد
  • و همچنین نسبت نامتناسب لینک های خروجی نسبت به لینک های ورودی

استفاده از PBN به عنوان یک تکنیک اصلی لینک بیلدینگ، چیزی است که بسیاری با آن مخالفند و بحث در مورد مفید یا مضر بودن بک لینک PBN همچنان ادامه دارد.

آیا بک لینک PBN در سال 2023 هنوز هم مفید هستند؟

وقتی بحث بک لینک PBN می شود، اغلب از ما این سوال پرسیده می شود که آیا هنوز هم به عنوان یک استراتژی تاثیرگذار سئو شناخته می شود یا خیر.

به طور کلی، لینک سازی به روش PBN به روش اسپم لینک بیلدینگ از وب سایت هایی اشاره دارد که تنها هدف آن وب سایت ها، ایجاد لینک است. اگر برای رتبه بندی سایت خود در گوگل تنها به این روش اتکا کرده اید، قطعا باید از آن اجتناب کنید.

ساخت و نگهداری از PBN هزینه ی زیادی دارد. ایجاد یک شبکه از سایت هایی که اعتبار دارند و می توانند بین سایت ها ارتباط برقرار کنند، می تواند سال ها طول بکشد.

الگوریتم گوگل نسبت به 10 سال گذشته بسیار پیچیده تر شده است و عوامل و فاکتور های بسیار زیادی امروزه بر روی رتبه بندی و رنکینگ وب سایت ها تاثیر دارند. غیر طبیعی و اسپم بودن بک لینک های PBN می تواند منجر به شناسایی گوگل و جریمه ی سایت شما شود.

آیا خرید بک لینک پی بی ان مضر است؟

وقتی مردم اقدام به خرید بک لینک PBN  می کنند، اغلب این کار را از روی نا آگاهی انجام می دهند. وب سایت هایی که به تازگی شروع به کار کرده اند و یا مبتدیان سئو بیشتر در معرض اینگونه کلاهبرداری قرار دارند زیرا وقتی به تازگی در این حوزه شروع به کار می کنید شناخت آن آسان نیست.

همچنین شما ممکن است ساخت بک لینک PBN نتایج فوری ای مشاهده کنید فقط به این دلیل که بک لینک قدتمندی دریافت کرده اید. اما این نتایج فوری، کوتاه مدت هستند و تاثیر طولانی ای بر وب سایت شما ندارد.

درک نحوه ی کار بک لینک ها پیچیده است و افراد معمولا به هنگام تجزیه و تحلیل کیفیت لینک ها، دقت لازم را ندارند.

نکته مهم: نکته بسیار مهمی که باید دقت داشته باشید این است که بک لینک پی بی ان همانند شمشیر دو لبه است اگر این کار فرد متخصص و باتجربه انجام ندهد و اشتباهاتی در زمان پیاده سازی این کار داشته باشد احتمال اینکه توسط موتورهای جستجو شناسایی شود بسیار زیاد است به همین دلیل ما در تیم راز بک لینک با داشتن تیمی حرفه ای و باتجربه این نوید را به شما می دهیم که با انجام و پیاده سازی این استراتژی نتایج بسیار خوبی در طولانی مدت در سئو سایت خود مشاهده خواهید کرد. برای اطلاعات بیشتر و خرید بک لینک می توانید به صفحه خرید بک لینک راز بک لینک مراجعه نمایید و با ما در ارتباط باشید. 

آیا باید بک لینک های مخرب را حذف کنیم؟

به گفته ی گوگل، اگر تعداد قابل توجهی از بک لینک ها وجود دارد و می دانید که به وب سات شما آسیب می رسانند، باید آن ها را حذف کنید. اگر خودتان به صورت دستی نمی توانید آن ها را حذف کنید، می توانید از ابزار disavow گوگل برای شناسایی URL های صفحات مشکوک یا دامنه هایی که به وب سایت شما لینک داده اند، استفاده کنید تا موتور های جستجو آن ها را نادیده بگیرد. اما این کار را فقط زمانی انجام دهید که اطمینان دارید آن لینک ها درحال آسیب به رتبه بندی وب سایت شما هستند.

آیا گوگل بک لینک های مخرب را نادیده می گیرد؟

آیا گوگل بک لینک های مخرب را نادیده می گیرد؟

گوگل بدون راهنمایی اضافی، تشخیص می دهد که به کدام لینک ها اعتماد کند و به کدام نه.  بنابراین بسیاری از سایت ها خود نیازی به رد کردن بک لینک ها ندارند. شما فقط باید زمانی از این ابزار استفاده کنید که سایت شما دارای تعداد قابل توجهی لینک اسپم یا غیر طبیعی است که می تواند منجر به جریمه ی وب سایت شما شود.

لینک های سمی از منابع غیر طبیعی و اسپم می توانند رتبه بندی شما در موتور های جستجو آسیب بزنند، و اگر گوگل متوجه زیاد بودن تعداد آن لینک ها شود، آن ها را از دیتابیس خود حذف می کند. شما باید با اطمینان استراتژی های لینک بیلدینگ خود را ارزیابی کنید تا اطمینان داشته باشید که بک لینک هایی که می سازید از سایت های مرتبط و واقعی باشند.

چگونه متوجه شویم که بک لینک های ما سمی و مخرب هستند؟

راه هایی وجود دارد که از طریق آن می توانید مخرب بودن یا نبودن بک لینک های پروفایل وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید. بعضی از روش های عمده که باید به آن ها توجه کنید عبارتند از:

  • کاهش ناگهانی ترافیک وب سایت
  • اعلان مجازات دستی از طریق سرچ کنسول گوگل دریافت کرده اید
  • بررسی تک تک لینک ها و تجزیه و تحلیل کیفیت صفحه
  • بررسی کنید که آیا آن لینک به محتوای وب سایت شما ممرتبط است یا خیر
  • لینک های خود را با استفاده از ابزار سئو تجزیه و تحلیل کنید
  • بررسی نسبت لینک های ورودی و خروجی. شما اغلب می توانید یک بک لینک PBN را بر اساس تعداد لینک های خروجی در مقایسه با لینک های ورودی تشخیص دهید

اغلب لینک های سمی و PBN از وب سایت هایی هستند که تنها هدف آن ها ایجاد لینک است.

محتوای آن ها اغلب بسیار ضعیف است و به بسیاری از وب سایت ها لینک داده اند در حالی که این موضوع برای خودشان صادق نیست.

مزایای بک لینک پی بی ان

همانطور که می دانید تمامی بک لینک های باکیفیت و طبیعی مزایای زیادی برای سئو سایت ما خواهد داشت. بک لینک PBN نیز اگر بطور کاملا طبیعی و با دقت و توسط افراد حرفه ای اجرا شود مزایای بسیاری خواهد داشت که در این بخش به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد:

افزایش رتبه وب سایت

با استفاده از بک لینک پی بی ان می‌توان به راحتی به رتبه‌ بالاتر در موتورهای جستجو رسید. این به دلیل این است که وب‌سایت‌هایی که به آنها لینک داده می‌شود، معمولاً دارای اعتبار بالاتری هستند و این اعتبار به وب‌ سایت شما منتقل می‌شود.

کنترل بیشتر بر لینک سازی

با استفاده از PBN، شما می‌توانید به راحتی کنترل کنید که کدام وب‌ سایت‌ها به وب‌سایت شما لینک دهند و از چه کلمات کلیدی و انکری استفاده کنند.

افزایش سرعت لینک سازی

با استفاده از بک لینک PBN، می‌توان به راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن لینک‌های بیشتری به وب‌سایت خود ایجاد کرد.

کاهش هزینه‌ های لینک سازی

استفاده از PBN می‌تواند هزینه‌های لینک‌ سازی را کاهش دهد زیرا شما نیازی به پرداخت هزینه برای ساخت لینک به دیگر وب‌سایت‌ها ندارید.

به هر حال، استفاده از PBN نیازمند دانش و تخصص در زمینه سئو و لینک سازی است و در صورت استفاده نادرست، ممکن است باعث کاهش رتبه و شناسایی شما توسط موتورهای جستجویی شود. همچنین، برخی از موتورهای جستجویی به دنبال شناسایی و حذف PBN هستند.

آیا باید بک لینک PBN بخرید؟

خرید بک لینک PBN می‌تواند به شما کمک کند تا به نتایج خوبی در سئو دست یابید، زیرا این لینک‌ ها معمولاً از وب‌ سایت‌هایی با اعتبار بالا و با ترافیک قوی تهیه می‌شوند که این اعتبار و ترافیک به وب‌سایت شما منتقل می‌شود. اما برای این کار، لازم است که دانش کافی در زمینه سئو و لینک سازی داشته باشید، زیرا استفاده نادرست از PBN ممکن است به جای بهبود رتبه و شناسایی شما توسط موتورهای جستجویی منجر به کاهش رتبه شود.

بنابراین، اگر دانش کافی در زمینه سئو و لینک سازی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که از کمک سئوکاران حرفه‌ای استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از خرید بک لینک PBN به دست آورید.

راه های بسیار زیاد دیگری وجود دارد که شما می توانید لینک های واقعی از طریق سایت هایی با ترافیک بالا و واقعی دریافت کنید. شما می توانید با ساخت لینک در وب سایت هایی که به صنعت و حوزه ی شما مرتبط هستند، افرادی را که از بیزینس شما آگاه نیستند، آگاه کنید و ترافیک سایت خودتان را افزایش دهید.

یک لینک خوب در یک محتوای با کیفیت می تواند بسیار ارزشمند تر از لینکی باشد که تنها هدفش ارتقا اعتبار و آتوریتی وب سایت شماست.

وقتی از درباره ی “خوب یا بد بودن بک لینک های pbn سوال می کنند”، پاسخ من این است که نباید فقط روی یک استراتژی برای افزایش بازدید وب سایت خود حساب کنید.

به طور خلاصه، بک لینک PBN لزوما بد نیستند به شرط آنکه آن وب سایت به محتوای شما مربوط باشد و طبیعی به نظر برسد.

اگرچه، توصیه می شود که به عنوان تنها استراتژی لینک بیلدینگ روی آن حساب نکنید و به یاد داشته باشید که داشتن یک رویکرد جامع تر برای سئو، در دراز مدت برای شما مفید تر خواهد بود.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *