چگونه می‌توانیم بک لینک پروفایلی خود را بررسی کنیم؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
چگونه می‌توانیم بک لینک پروفایلی خود را بررسی کنیم؟

فهرست مطالب

اگر جزو افرادی هستید که به‌تازگی تصمیم گرفته‌اید در سئو فعالیت کنید؛ به‌احتمال‌قوی اسم بک لینک به گوشتان نخورده است. بک لینک‌ها ازجمله ویژگی‌های مهم وب‌سایت‌ها می‌باشند و ساخت آن به وب‌سایت شما کمک می­کند تا بازدید شما افزایش پیدا کند و درنتیجه باعث بالا رفتن رتبه آن در نزد موتورهای جست‌وجو می‌شود. اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در رابطه با بک لینک‌ها افزایش دهید و نحوه بررسی پروفایل خود را یاد بگیرید؛ در ادامه این مقاله آموزش در راز بک لینک با ما همراه باشید.

منظور از بک لینک چیست؟

برای اینکه بتوانیم بک لینک و پروفایل بک لینک خود را به‌درستی بررسی کنیم؛ نیاز است که ابتدا با مفهوم بک لینک آشنا شویم. همان‌طور که از اسمشان پیداست؛ بک لینک‌ها، لینک‌هایی از یک وب‌سایت هستند که با کلیک کردن روی آن‌ها می‌توانیم به صفحه‌ای از یک وب‌سایت دیگر برویم. لینک‌های ورودی، یا لینک‌های یک‌طرفه نام‌های دیگر بک لینک‌ها هستند. گوگل و سایر موتورهای جست‌وجو، وب‌سایت‌هایی را که دارای بک لینک‌های فراوانی هستند؛ در لیست وب‌سایت‌های ارزشمند قرار میدهد. بنابراین اگر می‌خواهید وب‌سایت شما در رتبه‌بندی موتورهای جست‌وجو، رتبه بالایی به دست آورد؛ سعی کنید بک لینک‌های وب‌سایتتان را افزایش دهید چراکه با افزایش تعداد بک لینک‌ها، میزان کلیک بر روی صفحات وب‌سایت شما بالا می‌رود و بازدید بیشتری خواهید داشت.

چرا بک لینک‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند؟

چرا بک لینک‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند؟

اگر موفقیت وب‌سایتتان برای شما از اولویت بالایی برخوردار است؛ ایجاد بک لینک می‌تواند کمک چشمگیری به این امر کند. درواقع می‌توان از این نظر به موضوع نگاه کرد که بک لینک‌ها همان امتیازهای مثبتی هستند که وب‌سایت‌های دیگر به شما می‌دهند. پروفایل بک لینک شما متشکل از این امتیازهای مثبت و منفی است؛ اگر تعداد رأی‌های مثبت زیاد باشد، موتورهای جست‌وجوی گوگل تشخیص می‌دهد که وب‌سایت شما پاسخگوی نیاز کاربرانتان است و به دلیل معتمد بودن، ارزش این را دارد که در رتبه‌های نخست صفحات جست‌وجو حضورداشته باشد بنابراین هر چه امتیازتان بیشتر باشد؛ احتمال بازدید صفحاتتان افزایش می‌باید و این یعنی پیش به‌سوی موفقیت.

ویژگی‌های یک بک لینک خوب چیست؟

تا اینجا یاد گرفتیم که بک لینک‌ها پایه و اساس وب‌سایت‌های معتبر و ارزشمند هستند ولی از کجا باید تشخیص دهیم که کدام بک لینک خوب و کدام بد است؟ برای اینکه از مزایای بک لینک‌های ارزشمند استفاده کنیم؛ باید یک سری نکات را رعایت کنیم.

اعتبار دامنه

در مرحله اول، بک لینک را از سایتی بگیرید که اعتبار دامنه آن بالا باشد. ولی منظور از اعتبار دامنه بالا چیست؟ اعتبار دامنه یا همان دامین آتوریتی یک وب‌سایت زمانی افزایش می‌باید که سایت از دیدگاه موتورهای جست‌وجو معتمد باشد.

بنابراین عاملی که باعث ایجاد اعتماد در یک وب‌سایت می‌شود؛ بک لینک‌هایی است که از سایت‌های معتمد دیگر گرفته می‌شوند. به‌عنوان‌مثال؛ یک بک لینک از سایت ویکی پدیا نسبت به بک لینک از یک وب‌سایت شخصی، اعتبار و ارزش بالاتری دارد.

زمانی که موتورهای جست‌وجو گوگل تشخیص می‌دهند که وب‌سایتی معتبر است، مطمئن می‌شود که سایت لینک شده در نتایج جست‌وجو نیز تقویت می‌شود؛ بدین گونه به وب‌سایت مرجع کمک می‌کنند تا بازدیدش افزایش یابد. اما به‌راحتی نمی‌توان از سایت‌های معتبر بک لینک دریافت کرد ولی هر موقع اگر این شانس را به دست آوردید؛ دریغ نکنید و فوراً از چنین سایت‌هایی به وب‌سایت خود لینک دهید.

انکر تکست ها

متنی که در لینکی شما وجود دارد انکرتکست می­باشد؛ انکر تکست­ها می‌تواند از دیگر ویژگی، بک لینک‌های خوب باشد. برای نشان داده شدن انکر تکست معمولاً از اصطلاح «اینجا را کلیک کنید» استفاده می‌شود ولی برای افزایش ارزش انکر تکست می‌توان از کلمات کلیدی که از قبل مدنظر داشته‌ایم، استفاده کنیم.

درست است که وجود چنین بک لینک‌هایی با این ویژگی در وب‌سایت می‌تواند مفید باشد ولی باید به یاد داشته باشیم که هیچ‌گاه نباید زیاده روی کنید، چراکه گوگل سایت شما به عنوان سایتی که افراط کرده شناسایی خواهد کرد.

یکی از این الگوریتم ها، الگوریتم پنگوئن گوگل می­باشد که جهت فیلترینگ بک لینک‌ها استفاده می‌شود. الگوریتم پنگوئن وب‌سایت‌هایی را که تعداد زیادی از بک لینک‌هایی که به این صورت هستند را شناسایی میکند. درواقع گوگل زمانی که متوجه شد وب‌سایت‌ها از این ویژگی بک لینک سازی به‌وسیله انکر تکست، سوءاستفاده می‌کنند؛ با کمک الگوریتم پنگوئن به فعالیت چنین وب‌سایت‌هایی پایان خواهد داد. بنابراین، همان‌طور که گفتیم نباید در ساخت بک لینک با انکر تکست زیاده‌روی کنید تا سایت شما آسیب نبیند.

لینک گرفتن از سایت های مرتبط

از دیگر ویژگی‌هایی که باعث می‌شود ارزش لینک شما افزایش پیدا کند؛ ارتباط با سایتی است ‌که به وب‌سایت شما لینک می‌دهد. لینک‌های وب‌سایت‌هایی که ارتباط موضوعی دارند بیشتر از دیگر لینک‌ها موردتوجه گوگل است.

درواقع شما می‌توانید با داشتن بک لینک از سایتی که موضوع و محتوای یکسانی با سایت و محتوای شما دارد از رقیبان خود جلو بزنید. برای مثال اگر در وب‌سایت شما در مورد لباس‌های عروس است؛ باید بک لینک‌های خود را نیز از وب‌سایت‌هایی که در مورد لباس عروسی، مهمانی‌های عروسی و حتی عروس و داماد هستند لینک بگیرید، چراکه گوگل به دلیل ارتباط محتوایی شما با وب‌سایت‌های معتبر که از آنجا لینک دریافت کرده اید ارزشمند می­داند. یا مثلاً اگر مطلبی در مورد مد در وب‌سایت خود درج کنید؛ برای گوگل سایت‌هایی که در مورد کار نساجی و … هستند با ارزش هستند و به سایت شما امتیاز مثبت خواهند داد. به‌طورکلی می‌توان گفت که بک لینک‌های شما باید در رابطه با موضوع وبتان باشد چراکه این امر نتایج و بازدید شما را در موتورهای جست‌وجو افزایش می‌دهد.

لینک‌ها فالو باشند

طبیعی است که اگر لینکی با تگ نوفالو دریافت کنید گوگل آن را بررسی می­کند؛ و در نتایج موتورهای جست‌وجو دیده نخواهید شد.

اولین لینکی  که توسط وب‌سایتی به شما لینک داده‌شده است

معمولاً اولین‌ها بهترین‌ها هستند؛ پس حتی اولین لینکی که توسط وب‌سایتی برای شما لینک داده می‌شود؛ می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. ولی نکته‌ی که هست این است که پس از اولین بک لینک از یک سایتی، بک لینک‌های اول و دوم و … از همان سایت مانند اولین بک لینک سودمند نخواهند بود و ازنظر گوگل حتی هزارمین بک لینک از یک سایت، تکراری است و بی‌تأثیر خواهد بود.

به‌عبارت‌دیگر بک لینک‌های شما باید متنوع باشند. یعنی پنج بک لینک متنوع از پنج وب‌سایت متنوع ارزش بالاتری نسبت به صد بک لینک از یک سایت تکراری دارد. درنتیجه باید تلاش کنید تا بک لینک‌های متنوعی را در درازمدت از سایت‌های متنوع دریافت کنید.

منظور از بک لینک پروفایلی چیست؟

منظور از بک لینک پروفایلی چیست؟

اکنون می‌توانیم به این سؤال به‌خوبی پاسخ دهیم، چراکه فهمیدیم بک لینک چیست و چگونه می‌تواند برای یک وب‌سایت سودمند باشد. برای اینکه بک لینک‌های خود را بررسی کنیم باید ابتدا بک لینک های پروفایلی وب‌سایت خود را پیدا کنیم. برای بررسی بک لینک های پروفایلی می‌توانیم از خدمات و ابزارهای متعدد گوگل استفاده کنیم ولی به روش زیر می‌توانیم خیلی راحت‌تر به نتیجه برسیم.

  • ابتدا موتور جست‌وجویی را که مدنظر دارید؛ بازکنید؛
  • برای مثال اگر می‌خواهید از جست‌وجوگر گوگل استفاده کنید؛ گوگل را بازکنید؛
  • سپس در نوار جست‌وجوی گوگل کلمه‌ی لینک را تایپ کنید؛
  • بعد از تایپ کلمه‌ی لینک، نقطه‌ویرگول بگذارید؛
  • سپس نام وب‌سایت خود را تایپ کنید؛
  • مثلاً اگر نام وب‌سایت شما راز بک لینک باشد، باید در نوار جستجوی خود چنین بنویسید؛

link:Razbacklink.com

  • دکمه جست‌وجو را که بزنید، تمام لینک‌هایی که به وب‌سایت شما لینک داده‌شده‌اند را دریافت می‌کنید.

به این طریق شما می‌توانید یک دید کلی از تمام بک لینک‌های وب‌سایت خود به دست آورید اگر شما می‌خواهید به‌صورت عمیق بک لینک‌های وب‌سایت خود را تجزیه‌وتحلیل کنید و از اعتبار دامنه خود آگاه شوید.

چگونه می توانیم بک لینک های پروفایلی خود را آنالیز کنیم؟

با استفاده از روش زیر، به‌راحتی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توان پروفایل بک لینک‌های خود را تجزیه‌وتحلیل کرد:

در مرحله اول باید سایت‌هایی را که قرار است تجزیه‌وتحلیل بکنیم؛ لیست کنیم؛

ابتدا سایت خود را بررسی کنید و سپس بهتر است نگاهی به وب‌سایت‌های رقبای خود نیز بیندازید؛

سپس در رابطه با کلمات کلیدی مدنظر خود تحقیقی انجام دهید؛ وقتی کلمه کلیدی موردنظر را یافتید، در نوار جست‌وجو تایپ و دکمه جست‌وجو را فشار دهید؛ خواهید دید که رقبای شما کدام سایت ها می­باشند.

پیدا کردن این سایت اهمیت زیادی دارند چراکه این سایت‌ها از شما موفق‌ترند و باید آن‌ها را الگوی خود قرار دهید. در آخر به پروفایل بک لینک آن‌ها توجه کنید تا دریابید چگونه و به چه روشی می‌توانید از آن‌ها جلو بزنید.

در مرحله بعد باید برای تجزیه‌وتحلیل خود ابزار مناسبی انتخاب کنید. گوگل ابزار متعددی را در اختیار کاربران خود جهت این امر قرار داده است. برخی از آن‌ها عبارت‌اند از: BrightEdge Backlink Management, Ahrefs, SEMrush, Moz

معایب این ابزارها پولی بودن آن‌ها است ولی بااین‌وجود می‌توان از نسخه رایگان آن‌ها استفاده کرد. شما می‌توانید نسخه‌های آزمایشی تک‌تک آن‌ها را نصب کنید و یک‌یک امتحان کنید و به این نتیجه برسید که استفاده از کدام یک از آن‌ها می‌تواند برای شما نتیجه‌بخش باشد. درنهایت پس از انتخاب ابزار مناسب، به کمک آن‌ها می‌توانید به سایت‌هایی دسترسی پیدا کنید که درزمینه کلمات کلیدی شما با شما در رقابت هستند.

پس‌ازاینکه ابزار مورداستفاده خود را مشخص کردید، هر دامنه را در ابزار انتخابی خود تایپ کنید و اطلاعاتی را که مورد نیازتان است جمع‌آوری کنید. به این توجه کنید که در آنالیز این وب سایتها شما با حجم انبوهی از اطلاعات مواجه خواهید شد بنابراین بهتر است داده‌های خود را در یک فایلی ذخیره کنید تا در مواقعی که فرصت زیادی دارید بتوانید آن‌ها را بررسی کنید. از دیگر ویژگی‌های گوگل این است که شما می‌توانید به‌راحتی از اکسل آن برای سازمان‌دهی داده‌های خود استفاده کنید.

تجزیه‌وتحلیل بک لینک های پروفایلی

باید هنگام تجزیه‌وتحلیل بک لینک پروفایلی خود یک سری اهداف مشخصی داشته باشید چراکه بدون داشتن هدف کاری از پیش نمی‌برید.

ابتدا بهتر است آماری از تعداد کل لینک‌ها و دامنه‌هایی که به شما اختصاص دارد؛ دربیاورید. آگاهی از این تعداد و مقایسه آن با آمار رقبای خود به شما این کمک را می‌کند که راحت‌تر برای بک لینک‌های خود استراتژی بچینید و آن را افزایش یا کاهش دهید. سپس باید دامنه‌های را که از آنها بک لینک دریافت کردید پیداکرده تا بررسی کنید که کدام‌یک از بک لینک‌ها شما اهمیت بیشتری دارند. در مرحله آخر باید صفحاتی از خود که رتبه بالاتری در موتورهای جست‌وجو دارند را ثبت کنید. این صفحات همان صفحاتی هستند که بیشترین تعداد بک لینک‌های سایتتان را به خود اختصاص داده‌اند.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *