بک لینک مخرب چیست و چگونه آن را از بین ببریم؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
بک لینک مخرب چیست و چگونه آن را از بین ببریم؟

فهرست مطالب

بازدید و حذف بک لینک های مشکوک و «غیر طبیعی» یک کاری است که هر متخصص کلاه سفید سئو باید انجام دهد. لینک بیلدینگ و لینک سازی اصولی قلب سئوی آف پیچ یا سئوی خارجی سایت است. به کمک لینک سازی صحیح و محتوای غنی به وب سایت های خود کمی جان دهید و آن را قوی کنید و رتبه های بالایی در نتایج جستجو بدست آورید. با استفاده از روش های کلاه سفید می‌توانید موفقیت رتبه­ی کلمات کلیدی خود را افزایش دهید و به مدت طولانی در آن جایگاه خوب بمانید.

حتی اگر در طول کار خود به شیوه های سئو کلاه سفید عمل کرده باشید، هجوم ناگهانی لینک های اسپم و مخرب می تواند وب سایت و کسب و کار شما را با اختلال مواجه کند. در ادامه این مقاله آموزش می‌دهیم چگونه با سئو­ی منفی مقابله کنید و از شر بک لینک های مخرب خلاص شوید، با راز بک لینک همراه باشید.

بک لینک در سئو چیست و به چه مفهومی اشاره دارد؟

به زبان ساده بک لینک به لینکی گفته می‌شود که از وب سایت دیگری به وب سایت شما ارجاع داده می­شود. بک لینک که به آن لینک های ورودی نیز گفته می شود، از نظر فنی با لینک هایی که از وب سایت شما خارج می شوند تفاوتی ندارند. بلکه صرفا وب سایت های دیگر شما را به عنوان سایت مرجع معرفی کرده اند.

تعداد زیاد بک لینک هایی که به وب سایت شما داده می شوند به گوگل می­فهماند که سایت شما با ارزش است، این کار باعث افزایش قدرت و اعتبار سایت شما می­شود. خزنده های موتورهای جستجو برای دادن رتبه به وب سایت ها از بک لینک ها استفاده می کنند که در این صورت بلافاصله نتیجه­­ی مثبت آن را روی سایت خود مشاهده خواهید کرد.

صاحبان وب‌سایت‌هایی که به کیفیت بک‌لینک خود اهمیت می دهند، با جدیت به این موضوع می‌پردازند و با استفاده از روش های مختلفی لینک سازی می کنند. بسیاری از وب سایت ها دستی بک‌لینک می‌سازند و لینک هایی که را که مخرب باشند را حذف می‌کنند. بسیاری از متخصصان سئو به این نوع بک لینک های مضر، بک لینک‌های مخرب نیز می گویند.

در این مقاله به شما رایج‌ترین روش‌های لینک‌سازی مخرب که ممکن است به فرآیند بک لینک سازی و اعتبار وب سایت شما آسیب برساند، نکات مفیدی را در مورد یافتن و حذف لینک‌های مخربی که اعتبار وب‌سایت شما را از بین می‌برند بررسی خواهیم کرد و توضیح خواهیم داد که چرا این نوع لینکها مضر هستند.

بک لینک مخرب چیست؟

بک لینک مخرب چیست؟

بک لینک های مخرب به رتبه شما در موتور های جستجو آسیب می زند و شانس ورود به صفحات اول نتایج موتورهای جستجو را برای کلمه­ی کلیدی مدنظر شما کاهش می دهد. در بهترین حالت، بک لینک های مخرب توسط موتورهای جستجو نادیده گرفته می شوند و هیچ ارزشی به سایت شما منتقل نمی‌کنند.

سوال این است که چگونه می توان 100% مطمئن بود که یک بک لینک مخرب است؟ چگونه می توان به طور خودکار منابع این لینکها را شناسایی کرد؟

اگرچه تعریفی که در بالا ارائه دادیم بسیار ساده است، اما به صورت دستی بررسی تمامی بک لینک های موجود یک وب سایت بسیار سخت است. به همین دلیل اغلب برای تشخیص اینکه آیا بک لینک های ارگانیک یا دستی هستند و رتبه سایت شما را افزایش می دهد یا خیر کار راحتی نیست. به همین دلیل است که در ادامه  برخی از ابزارهای معروف بررسی بک لینک را بررسی خواهیم کرد که کار را برای سئوکاران راحت­تر کرده است.

بسیاری از این ابزار ها به صورت کاملا اتوماتیک عمل میکنند و در صورت شک کردن به لینک های ورودی وب سایت شما، بک لینک های مشکوک را حذف.

خطر دیگری که بک لینک های مخرب میتواند داشته باشد این است که رقبای شما ممکن است عمدا از بک لینک های بی کیفیت برای بی اعتبار کردن وب سایت شما با استفاده از سئو منفی استفاده کنند.

لینک های مخرب معمولا چگونه هستند؟

انکر تکست های نامناسب و تکراری، بسیار مضر هستند. اگر ضرری هم برای وب­سایت شما نداشته باشند، اما خوانندگان بلافاصله متوجه این نوع لینک های بی معنی خواهند شد و تاثیری در روند سئوی وب سایت شما نخواهد شد.

معلوم نیست این تصور اشتباه درباره ی محتواهای اسپم از کجا می­آید. یک دهه قبل مت کاتس از گوگل، گفت که رتبه ی خوب در کلمات کلیدی مدنظرتان تنها با محتوای خوب و مرتبط امکان پذیر است.

برای مثال هنگامی که سعی می کنید کلمات کلیدی مانند “غذای گربه ارزان در ایران” کلمه­ی کلیدی مدنظر شماست، باید به فکر ساخت بک لینک ها و همچنین استفاده از محتوای خوب باشید.

به چنین کلید واژه هایی «بهینه‌سازی شده» یا «کیورد ریچ» نیز می‌گویند. حقیقت این است که این کلمات کلیدی اثرات منفی، پر کردن کلمات کلیدی را ندارند.

بک لینک های مخرب معمولا از کجا می آیند؟

به عنوان یک قاعده­ی کلی، بک لینک‌های طبیعی از وب‌سایت‌های می‌آیند که معتبر هستند و به موضوع وب سایت شما مرتبط هستند.

وب‌سایت‌هایی که بک لینک­های بی­کیفیتی ارائه می­دهند و با استفاده از ربات این کار را انجام می­دهند، احتمالاً رتبه وب سایت شما را خراب می‌کنند. وب سایت های نامناسب که به شما لینک می دهند، مفید نیستند مگر اینکه در همان کلمه کلیدی دارای جایگاه باشند.

روش های لینک سازی اشتباه که بک لینک های مخرب را به ارمغان می آورند

در فرآیند سئو، لینک سازی یک علم دقیق و شفاف و واضحی نیست زیرا موتورهای جستجو هرگز به طور کامل نحوه عملکرد الگوریتم های رتبه بندی خود را فاش نمی کنند. جای تعجب نیست! اگر معیارهای رتبه بندی خود را به طور کامل آشکار کنند، هزاران وب مستر شروع به سوء استفاده از الگوریتم خواهند کرد.

با این وجود، برخی از روش‌ها امروزه برای سئوکاران بی نتیجه هستند، با اینکه تا چند وقت پیش بسیار رایج و مؤثر بودند.

 1. محتوای غنی و باکیفیت تولید کنید

الگوریتم‌های تشخیص محتوای کپی شده اکنون پیشرفته‌تر از گذشته شده‌اند. و از طرفی نرم افزار های  بازنویسی محتوا نیز پیشرفت کرده است.

هوش مصنوعی پیشرفته قادر به تشخیص متن های باکیفیت و یونیک از یک محتوای کپی شده هستند.

 1. شبکه های وبلاگ­های اختصاصی (PBN)

مقالاتی که شما ایجاد می‌کنید باید در وب سایت هایی منتشر شوند که در ظاهراً متعلق به شما نیستند. شما می‌توانید به وبلاگ‌های شخص دیگری مانند یک نویسنده دسترسی داشته باشید یا شبکه لینک سازی خود را بسازید:

 • دامنه های منقضی شده ای را بخرید که کم و بیش به موضوع وب سایت شما مرتبط هستند.
 • محتوای قدیمی را پاک کنید یا از ایندکس شدن آن ها جلوگیری کنید.
 • مقالات خود را در این وبلاگ ها انتشار دهید و وب سایت اصلی خود را در این وبلاگ ها لینک دهید.

امااااااااااا! دیر یا زود توسط گوگل شناسایی خواهید شد. زیرا PBN ها در سال 2022 ارزش خود را از دست دادند.

 1. کامنت­های اسپم

اولین بار در سال 2010 شیوه کامنت گذاری برای گرفتن بک لینک به صورت جهانی مورد استقبال قرار گرفت. نظرات اسپم با متن های بی معنی و لینک های بی ربط همیشه در پست های محبوب دیده می شود. اما نکته­ی مثبت این بود که نظرات ابتدا باید تایید می شدند تا برای بقیه قابل مشاهده باشند.

با این حال، نظارت دقیقی در هر وب‌سایتی وجود ندارد، و حتی اگر نظارت هم باشد، نظرات ممکن است همچنان برای موتورهای جستجو قابل مشاهده باشند. ایده پشت این تکنیک این است که گوگل فکر کند مردم در مورد وب سایت لینک شده صحبت می کنند. در مورد کامنت های انجمن های مختلف هم همینطور است.

 1. خرید لینک بک لینک اعتباری

در صورت خرید بک لینک اعتباری و تمدید نکردن آن، همه لینک ها حذف خواهند شد و در نتیجه باعث از دست رفتن رتبه سایت شما خواهد شد.

 1. دایرکتوری با کیفیت پایین

دایرکتوری روشی قدیمی برای جستجوی محتوا در وب هستند. وب سایت ها را لیست می کنند و آنها را به بصورت دسته بندی قرار می­دهند تا جستجوی کاربران را ساده کنند. حال سوال این است که آیا کسی با این تکنیک ساخت لینک سئو در سال 2022 به به نتیجه ای خواهد رسید؟ جواب ما خیر است. با این حال، هنوز هم دایرکتوری­هایی وجود دارد که دارای ارزش هستند، و رتبه های بالایی دارند و برای کاربران مفید هستند.

 1. ایجاد بک لینک از سایت های هک شده

این کار بصورت کلی غیرقانونی می­باشد. اگرچه، در اینجا چند راهکار وجود دارد: شما نمی توانید همه بک لینک ها را از ترافیک طبیعی دریافت کنید. شما باید محتوا و محصول خود را به نوعی بازاریابی کنید. به عنوان مثال، گوگل اهمیتی به لینک های سایدبار نمی دهد. به یاد داشته باشید که اگر بصورت ناگهانی تعداد بک لینک های شما افزایش پیدا کند، گوگل به آن مشکوک میشود.

 1. لینک های غیر طبیعی گاهی لازم هستند

گوگل هر لینکی را که به تعداد بالا و با انکرتکست یکسان است غیرطبیعی می­داند. اگر قصد خرید بک لینک دارید سعی کنید بک لینک های دائمی و قوی خریداری کنید و حتما مطمئن شوید که شرکت و سایتی که خدمات سئو ارائه می­دهد این کار را بصورت دستی انجام می­دهند.

اگر به لینکی مشکوک هستید، برای حل این قضیه شما باید لینک را به طور کامل حذف کنید یا با کمک تگ “nofollow” اثر بخشی لینک را خنثی کنید. گوگل هیچ چیز جدیدی در مورد عوامل رتبه‌بندی خود اعلام نکرده است و این یک راز است: هیچوقت در زمان کوتاهی لینکهای زیادی ایجاد نکنید، از نرم‌افزار مختلف برای ساخت خودکار لینک‌ها استفاده نکنید و همیشه لینک‌های ورودی را با تگ­های «sponsored» یا «nofollow» تعیین کنید. گوگل به خودی خود بک لینک های دوفالو را جریمه نمی کند. اگر بصورت طبیعی این لینک­ها را ایجاد کرده باشید مشکلی پیش نخواهد آمد.

چگونه بک لینک های مخرب را پیدا کنیم؟

جدا از اینکه شما وقت لازم را برای این کار نخواهید داشت، بررسی بک لینک های مخرب به صورت دستی کار راحتی نیست. بهترین راه حل استفاده از ابزارهای آنالیز لینک های ورودی وبسایت به صورت آنلاین است.

با ابزارهای اختصاصی، بک لینک ها را سریعتر و راحت تر پیدا کنید. به عنوان مثال، ابزار آنلاین SE Ranking بررسی بک لینک ها را در چند ثانیه انجام می دهد، و آمارهای مختلف وب سایت شما را نشان خواهد داد، برای مثال:

 • بک لینک های جدید و گم شده وب سایت در یک جدول زمانی مشخص
 • کشورهای که بک لینک از آنجا ایجاد شده
 • نمایش انکرتکست ها
 • صفحات وب سایت شما که بک لینک زیادی دارند
 • تعداد دامنه‌های دانشگاهی و دولتی که به شما لینک داده اند
 • نسبت لینک های دوفالو و نوفالو
 • رتبه الکسا دامنه های لینک داده
  و موارد دیگر…

تا اینجای مقاله یاد گرفتیم که بک لینک ها چقدر می‌توانند مضر باشند و از کجا این بک لینک­ها آمده اند، می توانید آنها را لیست کنید و اقدامات لازم را با توجه به انواع لینک ها انجام دهید. اگر می‌خواهید داده‌ها و گزارش ها را شخصی سازی کنید، کافیست فیلتر کنید و نتیجه را مشاهده نمایید و گزارش مربوطه را در فایل اکسل دانلود نمایید.

یک ابزار مفید دیگر «freemium» است. به سادگی می‌توانید آن را امتحان کنید و در صورت نیاز و مفید بودن (مثلاً ردیابی بک لینک‌ها در زمان انتخابی برای صفحات خاص) از آن استفاده کنید. فقط آدرس دامنه مورد نظر خود را تایپ کنید و نتیجه را مشاهده نمایید. به همین راحتی!

اگر از بک لینک های مضر خسته شده اید؟ با این نکات ساده، بک لینک های با کیفیت بسازید!

یکی از مهم ترین و معروف ترین ابزار تحلیل لینک های ورودی سایت ابزار ahref است. این ابزار به کمک فناوری های Trust Flow و Citation Flow طراحی شده و سفارشی شده است، و برای ارزیابی کیفیت لینک ها و همچنین کمیت آن استفاده می شود. علاوه بر آمار لینک ها (دامنه های ارجاع کننده، آی پی ها و زیرشبکه ها، سایر آمار لینک­ها، داده ها و انکر تکست) را در اختیار کاربران خود قرار می­دهد، علاوه بر اینها، امکانات زیر را به کاربران خود می­دهد:

 • آنالیز کامل بک لینک ها
 • زمینه ای که لینک­های ورودی شما در آنجا ایجاد شده است
 • نمودار لینک که لینک­های بین وب سایت های مرتبط را نشان می­دهد.
 • لینک های شکسته، گم شده و جدید

ناگفته نماند که تعداد زیادی از داده های این چنینی به صورت گزارش (در PDF) قابل دانلود هستند.

به منظور فیلتر کردن لینک های مخرب، یک ابزار خاص به نام  Backlink Checker نیز وجود دارد.

چگونه بک لینک های مخرب را حذف کنیم؟

به محض اینکه همه بک لینک های مخرب شناسایی و فیلتر شدند، دو راه برای جلوگیری از آسیب رساندن به رتبه کلمات کلیدی شما وجود دارد: حذف یا گزارش به گوگل برای نادیده گرفتن آنها.

شما هیچ کنترل مستقیمی روی لینک های ورودی ندارید (مگر اینکه آنها را به صورت دستی در شبکه وبلاگ خصوصی خود ایجاد کرده باشید) بنابراین با وب مسترهایی که لینک­های مشکوک از آنجا ساخته و ایجاد شده است تماس بگیرید و از آنها بخواهید لینک شما را حذف کنند.

چگونه بک لینک های مخرب را غیرفعال کنیم؟

یک لیست از بک لینک­هایی که میخواهید گوگل آنها را نادیده بگیرد یا به اصطلاح Disavow کند تهیه نمایید در یک فایل TXT. به حساب گوگل سرچ کنسول خود وارد شوید و فایل را آپلود کنید تا گوگل این لینک ها را نادیده بگیرد.

حرف آخر

اگر تنها بخش کوچکی از بک لینک های شما بی کیفیت باشند، گوگل آنها را نادیده می­گیرد و رتبه شما را کاهش نمی دهند. اگر متوجه شدید که بک لینک­های مخربی به سایت شما داده شده بهتر است که هر چه زودتر آن را به گوگل اعلام کنید و بگویید که آنها را نادیده بگیرد، به همان روشی که یاد دادیم می­توانید این کار را انجام دهید.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *