اهمیت بک لینک های gov و edu

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
اهمیت بک لینک های gov و edu

فهرست مطالب

در این مقاله یاد میگیریم که گوگل چگونه وب سایت های دولتی و موسسات آموزشی را رتبه بندی می کند.

همه ی ما احتمالا درباره­ی لینک سازی شنیده ایم که هرچه لینک های بیشتری از سایت های با کیفیت و معتبر مانند سایت­های دولتی و دانشگاهی بگیریم بهتر است. آیا واقعا این حرف درست است؟

درست است که بسیاری از سایت های .edu و .gov اعتبار و آتوریتی بالایی دارند، اما این موضوع تنها بخاطر وجود پسوند .gov و .edu در دامنه ی آن ها نیست. مردم فکر میکنند که بک لینک های .gov و .edu معجزه می کنند و می تواند آنها را مستقیما و فورا به صفحات نتایج اول موتورهای جستجو برساند!

اما مهم ترین فاکتور برای اینکه از بک لینک های این نوع دامنه­ها بتوانیم نتیجه بگیریم این است که سایت­های مدنظر کیفیت بالایی داشته باشند و آتوریتی قابل قبولی داشته باشند.

آیا بک لینک های .gov و .edu با ارزش هستند؟

بک لینک .edu و .gov می تواند رتبه ­ی شما را افزایش دهد. هر چند که این موضوع فقط بخاطر دامنه نیست.

برای مثال گوگل، دامنه های .gov یا .edu را به دامنه های .comیا .net ترجیح نمی دهد.

پس قدرتی که این سایت ها در سئو سایت دارند، بخاطر چیست؟

سایت های .gov و .edu چگونه بر رتبه بندی گوگل تاثیر می گذارند؟

سایت های .gov و .edu چگونه بر رتبه بندی گوگل تاثیر می گذارند؟

هدف گوگل از این کار، پاداش به سایت های با کیفیت و معتبر است.

در واقع گوگل معیار های زیادی برای ارزیابی این کیفیت و اعتبار دارند. سایت های .gov و .edu هم به دلیل اعتبار بالا و کیفیت خود بسیار با ارزش هستند. دولت و دانشگاه ها تا زمانی که اطلاعات مفیدی را در سایت خود قرار دهند و وب­سایت خود را غنی و قوی کنند و در صفحه­ی اول بمانند آتوریتی بالایی دریافت خواهند کرد و باارزش خواهند شد.

به عبارتی ساده تر این سایت ها نیاز کاربران را برآورده می­کنند و کاربران ثابت و همیشگی دارند و ترافیک بالایی را دریافت می­کنند و خواسته ی گوگل هم همین است. در برخی حوزه­ها سایتی معتبرتر از سایت های دولتی وجود ندارد.

به عنوان مثال مواردی مانند فرم ها یا مالیات، دامنه های gov بهترین مکان برای به دست آوردن اطلاعات رسمی هستند. این فرض وجود دارد که گوگل برای دامنه های لول بالای .gov و .edu ارزش بیشتری قائل است اما حقیقت این است که سایت های دولتی و آموزشی اطلاعات با ارزش ارائه می­دهند و هدف کلی گوگل و تمامی الگوریتم های رنکینگ نیز همین است.

اینگونه سایت ها محتوای منحصر به فرد، با ارزش و ویرایش شده ای دارند و معمولا بسیار خوب کدنویسی شده اند. علاوه بر این، چنین سایت­هایی نیازی ندارند که لینک بیلدینگ زیادی انجام دهند. آنها بطور اتوماتیک هرزمان که اطلاعات مفیدی را منتشر می کنند بک لینک های زیادی را دریافت می کنند و همین موضوع به ارزش آنها می افزاید.

چه چیزی لینک های .gov و .edu را خاص و منحصر به فرد میکند؟

چه چیزی لینک های .gov و .edu را خاص و منحصر به فرد میکند؟

یکی از دلایلی که سایت های دولتی (.gov) و آموزشی (.edu) قدرت بالایی دارند، این است که پروسه ی ثبت کردن اینگونه دامنه ها متفاوت است.  ما به سادگی نمی توانیم چنین دامنه­هایی را ثبت کنیم و درخواست یک دامنه ای با پسوند .gov کنیم!  برای اینکار باید مدارک بسیار زیادی را ارائه دهید تا اثبات شود که شما یک سازمان دولتی قانونی هستید.

این پروسه برای دامنه های .edu نیز مشابه است. برای اینکه واجد شرایط برای گرفتن چنین دامنه ای شوید این است که شما قانونی بودن خود را به عنوان یک موسسه آموزشی اثبات کنید.

به این دلیل که سعی می­شود مراقب باشد اعتماد مردم نسبت به اعتبار این دامنه ها خدشه دار نشود. از این گذشته، همه ی ما برای دریافت اطلاعات دقیق و اهداف اساسی به این سایت های .gov و .edu مراجعه می کنیم؛ برای مثال اگر اینگونه سایت ها اطلاعات نادرستی میداشتند، یا اسپم بودند یا کلاهبرداری هایی در آنها صورت می گرفت، تصور کنید که چه عواقب بدی داشت.

گوگل می خواهد محتوای ارزشمند را بدون توجه به پسوند دامنه رتبه بندی کند و همچنین تشخیص می دهد که این سایت های .gov و .edu می توانند آن ارزشمندی را برای کاربران خود فراهم کنند. درواقع انتخابی بجز این ندارند.

با این حال، نکته ی اصلی این است که شما می توانید همان link juice (لینک جویس به معنای انتقال ارزش یک صفحه به صفحه دیگر توسط لینک سازی داخلی یا خارجی است) را از یک سایت دیگر با پسوند .com یا .net که معتبر هستند، بگیرید.

آیا به وب سایت های دولتی و آموزشی بیش از حد بها داده شده است؟

علیرغم همه ی هیاهو و جنجالی که درباره­ی بک لینک های .gov و .edu وجود دارد، ممکن است اکنون به اندازه گذشته با ارزش نباشند. سئوی کلاه سیاه سعی می کند راه خود را از طریق فالو کردن لینک های این دامنه های .gov و.edu با اطلاع دامنه از آن یا بدون اطلاع، پیدا کند.

همچنین این امکان برای یک لینک وجود دارد که در قسمت نظرات/کامنت ها لینک دهند و تمام آن لینک جویس را به سایت شما بدهد، تا زمانی که از آن مطلع شوند. وجود یک لینک در محتوای اصلی یک وب سایت ایده آل است، اما همیشه امکان پذیر نیست. بنابراین، مردم به این ترفند های مخفی رو می آورند.

به دلیل وجود این تکنیک های لینک اسپم، ممکن است که گوگل تاثیر لینک های این دامنه ها را کاهش دهد. درواقع جان مولر یک بار توییت کرد و گفت:” به دلیل تصور نادرست درباره ی نحوه ی برخورد گوگل با لینک های .edu، این سایت ها مقدار قابل توجهی لینک اسپم دریافت می کنند.” او همچنین تاکید کرد که گوگل تعداد زیادی از لینک های این سایت ها را نادیده می گیرد.

البته بعید است که سایت های دولتی و آموزشی جریمه شوند، اما سایت هایی که با تاکتیک های کلاه سیاه تلاش میکنند از این سایت ها لینک بگیرند، جریمه خواهند شد.

آیا همچنان دریافت بک لینک های gov و edu اهمیت دارد؟

آیا همچنان دریافت بک لینک های gov و edu اهمیت دارد؟

وقتی صحبت از محتوا و آتوریتی می شود، بسیار سخت است که با سایت های دولتی یا دانشگاهی رقابت کنید. اگر نردبانی را در نظر بگیرید، آن ها دقیقا در بالای نردبان قرار دارند. با این حال، مرتکب اشتباه بزرگی خواهید شد اگر قدرت سایت های .com و.net را دست کم بگیرید.

بعضی از این وب سایت ها قادر به تولید محتوای مرتبط هستند و به همین علت بسیار معتبر هستند. اگرچه آنها نمی توانند به شکلی معمولی در محتوا رقابت کنند، اما به عنوان مثال  قطعا میتوانند در مورد مقالات وبلاگی جایگاه خود را حفظ کنند.

با این اوصاف، ما ترجیح میدهیم تلاش خود را روی موضوعاتی دیگر متمرکز کنیم: مثلا روی اطمینان از اینکه محتوایی که آپلود میکنیم همان محتوایی است که مخاطبان ما سرچ میکنند، با هدف کاربر از جستجو (search intent) مطابقت داشته باشد و همچنین برای آنها با ارزش باشد.

در زمینه ی لینک بیلدینگ، شانس های خود را با تمرکز کردن روی لینک های .gov و .edu محدود نکنیم.  ما باید تلاش خود را برای پیدا کردن لینک های معتبر که میتوانند حتی تاثیر بهتری نیز داشته باشند، انجام دهیم.

علاوه بر این، سایت های زیادی با پسوند .com وجود دارند که به همان اندازه دارای اعتبار هستند. همچنین گرفتن بک لینک از آنها خیلی آسان تر است. یکی از کارهایی که نباید انجام دهیم این است که تلاش نکنیم از طریق روش های کلاه سیاه بک لینک هایی غیر طبیعی را در سایت های معتبر ایجاد کنیم.

برای مثال شما نباید در کامنت گذاشتن زیاده روی کنید. درعوض تلاش خود را در زمینه ی لینک بیلدینگ روی سایت های معتبری متمرکز کنیم؛ چه .com یا .net  باشند چه .gov یا .edu همانطور که گفتیم ارزش در مرتبط بودن محتوا و آتوریتی بالا است، نه اسم دامنه.

همچنین باید بر روی دریافت لینک هایمان تمرکز کنیم. گوگل سایت هایی را که لینک­های بی کیفیت و موقت میخرند جریمه می کند و از این کار خوشش نمی آید. شما که نمیخواهید همه ی تلاش های چندین ساله تان هدر رود؟! پس وقتی به شما می گوییم که ارزشش را ندارد باور کنید که ارزش ندارد!

آیا بک لینک های gov و edu برای وب سایت شما ضروری هستند؟

آیا بک لینک .gov و .edu به وب سایت شما کمک خواهند کرد؟ بله؛ شکی در آن نیست.

آیا ایجاد لینک در اینگونه سایت­ها آسان است؟ اصلا.

آیا سایر دامنه های سطح بالا (top-level domains) می توانند به همان اندازه مفید باشند؟ بله شکی در این نیست.

فقط دریافت بک لینک از سایت های دولتی و آموزشی با این پسوند ها نسبت به سایت های .com با همان رتبه ، نیاز به منابع بیشتر و تکنیک های بیشتری دارد.

به یاد داشته باشید که گوگل هیچگونه استثنایی را بین این سایت ها و دیگر وب سایت ها قائل نمی شود. فقط محدودیت های سنگین و سخت گیری­های زیادی را بر روی آنها اعمال میکند. صاحبان وب سایت های .gov و .edu موظفند که به بازدیدکنندگان خود محتوای ارزشمند و با کیفیتی را ارایه دهند.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *