بک لینک های مضر و راه های مقابله با آن

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
بک لینک های مضر و راه های مقابله با آنبک لینک های مضر و راه های مقابله با آن

فهرست مطالب

بک لینک‌ها ازجمله فاکتورهای مهم برای سئو هستند. اهمیت آن‌ها به‌قدری است که مبتدیان سئو هم می‌دانند که بک لینک ها تا چه اندازه در رساندن یک وب‌سایت به رتبه‌­های بالای نتایج موتورهای جستجو، نقش دارند. برخی از بک لینک‌ها علاوه بر اینکه کمکی به وب‌سایت شما ندارند، بلکه برای آن مضر نیز می­باشند. حتی برخی از این بک لینک‌های مضر، باعث جریمه شدن وب سایت شما می­شوند، شاید این سوال برای شما هم پیش بیاید که چگونه می‌توانیم بک لینک‌های مضر را تشخیص دهیم؟ و مهم‌تر از همه، چگونه می‌توانیم از آسیب رساندن آن‌ها به وب‌سایت جلوگیری کنید؟

منظور از بک لینک چیست؟

بک لینک همان “لینک ورودی از یک وب‌سایت به وب‌سایت دیگر” است. به‌عبارت‌دیگر: وب‌سایت A به وب‌سایت B لینک داده‌ است، بنابراین شما می‌توانید به‌سادگی بر روی متن لینک شده کلیک کنید تا بین دو صفحه جابجا شوید. لینک‌ها برای ارجاع به سایت متقابل یا اشاره به موضوعات مرتبط ساخته می‌شوند.

چرا بک لینک‌ها ارزش زیادی برای سئو دارند؟

بااین‌وجود، لینک‌ها نه‌تنها برای ارجاع به یک منبع یا برای به اشتراک‌گذاری اطلاعات استفاده می‌شوند، بلکه برای ارتقاء رتبه­ی یک وب‌سایت در موتورهای جستجو نیز کاربرد دارند، توسط بهینه سازان موتورهای جستجو نیز مورد استفاده قرار می­گیرند. چرا؟ جواب بسیار ساده است: اگر به‌طور مکرر، به یک وب‌سایت، به‌عنوان یک منبع قابل‌اعتماد لینک داده شود، گوگل فکر می‌کند که وب‌سایت، حاوی محتوای ارزشمند است و به خزنده ها می­گوید که بطور مکرر به سایت شما سر بزنند و بدین گونه محتوای ارزشمند شناخته می‌شود.

اهمیت بک لینک‌ها به‌اندازه‌ای است که حتی برخی از لینک‌های ارزشمند (مثل وب‌سایت‌های بزرگ و شناخته شده) می‌توانند به‌طور قابل‌توجهی ترافیک سایت شما را افزایش دهند. البته، اگر وب‌سایتی که از آن لینک می­گیرید، از نظر موضوعی با صفحه لینک شده مرتبط باشد، یک مزیت بحساب می آید. درصورتی‌که کلمات کلیدی مربوطه، یک موضوع باشد، گوگل تشخیص می‌دهد که لینک مرتبط است.

درگذشته، تمرکز اغلب سایت ها این بود که به تعداد بالا بک لینک دریافت کنند، صرف‌نظر از اینکه از کجا آمده‌اند یا اینکه مرتبط هستند یا خیر. درنتیجه‌ با استفاده از این تکنیک ها، بسیاری از وب‌سایت‌ها رتبه خود را بهبود بخشیدند.

یک بک لینک خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

اساساً یک بک لینک خوب سه ویژگی دارد:

 • مرتبط است.
 • گوگل به صفحه‌ای که لینک در آن قرار است ایجاد شود، اعتماد دارد و معتبر میداند.
 • با بک لینک‌هایی که یک وب‌سایت دارد، متفاوت استبک لینک مضر چه ویژگی‌هایی دارد؟

چند سال پیش، گوگل الگوریتمی را برای بک لینک های اسپم معرفی کرد، به نام “الگوریتم پنگوئن گوگل”. این الگوریتم به همه­ی بک لینک‌ها به‌صورت یکسان امتیاز نمی‌دهد. در حال حاضر گوگل برای ارائه ارزش به کاربران وب سایت خود به بک لینک نیاز دارد.

به‌عنوان‌مثال: اگر لینکی بدون ارجاع باقی بماند، الگوریتم پنگوئن گوگل، لینک را به‌عنوان اسپم به گوگل معرفی می‌کند. اگر بنا به هر دلیلی لینک در صفحه‌ای قرار داده ‌شده باشد که گوگل آن را باکیفیت تشخیص ندهد، ممکن است برای سایت شما مضر باشد. به‌عنوان‌مثال، لینک‌هایی که از انجمن‌ها دریافت میکنید و در دسترس عموم قرار دارند، ممکن است امتیاز چندان مثبتی برای سایت شما نداشته باشد. به‌عنوان یک قاعده کلی، می‌توان گفت که اگر کاربری که به آن صفحه مراجعه میکند، روی لینکی کلیک نکند؛ آن لینک نامناسب تلقی می‌شود و گوگل آن را اسپم می‌داند.

چگونه بک لینک مضر را تشخیص دهیم؟

چگونه بک لینک مضر را تشخیص دهیم؟

گوگل معمولاً بک لینک‌ها را در صورت وجود ویژگی‌های زیر، به‌عنوان اسپم می­شناسد:

 • با وب‌سایت‌های دیگر تبادل کنید.
 • اگر از جاهای غیرمطمئن لینک خریداری کنید.
 • در انجمن‌ها لینک داده شود.
 • رپورتاژ در سایت هایی که حاوی هیچ خبر واقعی نیستند.
 • در سایت‌هایی از طریق تکنیک­های غیرقانونی مانند هک لینک داده شود.

بار دیگر نیز یادآور میشویم که تنوع مهم است: در موارد بالا، به‌جز آخرین نکته، هیچ‌یک به‌خودی‌خود بد نیستند؛ اما اگر گوگل تعداد زیادی بک لینک در یک وب‌سایت پیدا کند که در این دسته‌بندی‌ها قرار گیرد، قضیه کاملاً فرق خواهد کرد. به‌عبارت‌دیگر، اگر صدها بک لینک برای یک وب‌سایت در انجمنی داده شود که کاملاً بی‌ربط به موضوع هستند، در این صورت گوگل به این بک لینک‌ها شک خواهد کرد.

بک لینک‌های مضر چه اثراتی بر روی سایت شما دارند؟

اساس سئو تغییر کرده است. امروزه، جنگ بر سر کیفیت است نه کمیت!! یعنی بک لینک‌هایی که از سایت های معروف و مشهور گرفته می­شود بازدید بیشتری خواهند داشت و بنابراین تأثیر مثبتی بر رتبه­ی شما در نتایج جستجو خواهند داشت. همچنین بک لینک‌هایی که گوگل آن‌ها را به‌عنوان اسپم تشخیص دهند، می‌تواند باعث افت شدید رتبه وب‌سایت شود.

هنگامی‌که گوگل تشخیص می‌دهد که یک وب‌سایت از تکنیک­های نادرست و غیرقانونی استفاده میکند، گوگل وارد عمل خواهد شد. اگر سایتی به‌عنوان اسپم شناخته شود، حتی ممکن است از نتایج جستجو کاملا حذف شود.

چرا یک وب‌سایت دارای بک لینک‌های مضر است؟

وب‌سایت‌ها اغلب به یکی از دو دلیل زیر دارای بک لینک‌های مضر هستند:

 • تکنیک­ها و روش های منسوخ شده­ی سئو

درگذشته این امکان وجود داشت که با دریافت بک لینک­ها به تعداد بالا به نتایج خوبی دست پیدا کرد. اما موضوع این است که این روش تا چند سال پیش کاربرد داشت.

 • حمله اسپم

برخی از مواقع ممکن است رقیب شما بک لینک­های مضر برای سایت شما ایجاد کند. پاک‌سازی بک لینک‌های ناشی از چنین حملاتی اغلب پیچیده‌تر از استفاده از تکنیک­های منسوخ‌شده است. همچنین باید دقت داشت که هر بک لینک را از نظر کیفیت مورد بررسی قرار دهید.

چگونه می‌توان بک لینک‌های مضر را حذف کرد؟

چگونه می‌توان بک لینک‌های مضر را حذف کرد؟

 • در ابتدا لیستی از تمام بک لینک‌ها را تهیه کنید

قبل از حذف بک لینک‌های مخرب، ابتدا باید آن‌ها را شناسایی کنید. فهرستی از تمام بک لینک‌هایی که ایجاد شده را درست نمایید. این کار را می‌توان به‌راحتی و به‌صورت رایگان با ابزار اختصاصی گوگل وب مستر تولز انجام داد. ما این روش را به شما توصیه می­کنیم زیرا لیست به‌دست‌آمده با اطلاعاتی که گوگل از بک لینک های سایت ما دارد؛ یکسان است.

 • بک لینک­های غیرطبیعی را پیدا کنید

این لیست برای شناسایی بک لینک‌هایی است که هیچ تأثیر مثبتی برای وب‌سایت شما ندارند. اگر به دلیل استراتژی های قدیمی که داشتید، بک لینک‌های مضر ایجاد کرده اید؛ با استفاده از فیلتر زمانی یک لیست از آن بک لینک­ها را تهیه کنید، سعی کنید آن‌ها را با انکر تکست پیدا کنید. انکر تکست،  متن قابل‌مشاهده (معمولاً هایلایت آبی رنگ و یا زیرخط دار) لینک است، دقیقاً قسمتی که برای مشاهده­ی یک لینک باید روی آن کلیک کنید.

اگر متن و محتوا یکی باشد، یا مثلا حاوی تنها یک یا دو کلمه باشد و یا به محتوای لینک شده مربوط نباشد، می‌تواند نشان‌دهنده حمله اسپم یا ایجاد لینک بد باشد. این بک لینک‌ها همیشه مضر هستند. و موتور جستجوی گوگل، این بک لینک‌ها را غیرطبیعی تشخیص می‌دهد.

 • سریع با وبمستر آن صفحات تماس بگیرید

هنگامی‌که متوجه شدید بک لینک­های مضر برای شما ایجاد شده، کاری که باید انجام دهید این است که با وبمسترهای صفحات تماس بگیرید و درخواست بکنید که بک لینک ها را حذف کند، البته این احتمال نیز وجود دارد که وبمسترها با شما همکاری نکنند اما با این حال شانس خود را امتحان کنید و تماس بگیرید.

 • Disavow کردن

اگر تماس شما با مدیر وب‌سایت ناموفق بود، می‌توانید از ابزارهای رد کردن بک لینک استفاده کنید. خود گوگل یک ابزار Disavow برای حذف کردن بک لینک‌های اسپم دارد. ابزار رد بک لینک گوگل بک لینک‌ها را حذف نمی‌کند، اما ارزیابی شما را ثبت می‌کند و آن را در نظر می‌گیرد. این کار معمولاً با ارسال یک لیست Disavow کردن به گوگل انجام می‌شود. درصورتی‌که با رد کردن بک لینک­ها هم به نتیجه‌ای نرسیدید؛ می‌توانید با تیم گوگل وب مستر تماس بگیرید. آن‌ها به‌صورت دستی مشکل شما را حل می‌کنند.

 • پیشگیری

مانند بسیاری از کارهای دیگر، قبل از رخ دادن آن اتفاق جلوی آن را بگیرید و منتظر نباشید که بعد از رخ دادن مشکل را حل کنید. هنگامی‌که صحبت از بک لینک‌های مضر می‌شود، یک دفاع خوب نیز از جمله روش‌های مؤثر حمله محسوب می‌شود. مدتی پیش، XOVI یک ابزار داخلی با عنوان دیساو را منتشر کرد که به‌سرعت لینک یک وب‌سایت را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و در صورت تمایل به‌طور مرتب این کار را انجام می‌دهد و در صورت وجود مشکل شما را مطلع خواهد کرد. به‌این‌ترتیب، بک لینک‌های خیلی مضر را می‌توان زود شناسایی کرد و قبل از جریمه شدن توسط گوگل حذف کرد.

همیشه به‌روز باشید

درنهایت باید گفت که که: گوگل به تغییر الگوریتم خود ادامه خواهد داد. همان‌طور که نتایج جستجو ثابت نمی‌ماند، معیارهای رتبه‌بندی نیز روزبه‌روز تغییر می‌کنند. اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را در رتبه بالا نگه‌دارید، همیشه به‌روز باشید. هر کاری که انجام می‌دهید هر استراتژی که دارید به یاد داشته باشید که گوگل مدام در حال تلاش برای حذف سایت هایی است که بطور ناعادلانه ای رتبه دریافت می­کنند. بنابراین سعی کنید بک لینک‌های باکیفیت از منابع مورد اعتماد گوگل لینک بگیرید.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *