چگونه بک لینک درست کنیم؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
چگونه بک لینک بگیریم

فهرست مطالب

چگونه بک لینک درست کنیم؟ این سوال خیلی از افرادی است که می خواهند سایت خود را در نتایج جستجو ارتقا دهیم، لینک سازی سال هاست که پایه ی اصلی بهینه سازی موتور های جستجو بوده است. با این حال، روش های لینک سازی در 23 سال گذشته که گوگل در حال کار بوده، پیشرفت کرده است. در ابتدا هدف اصلی این کار کمیت یا تعداد لینک ها بود. هرچه سایت شما لینک بیشتری داشت، در صفحات نتایج موتور های جستجو (SERPs) بالاتر ظاهر می شد.

امروزه گوگل کیفیت لینک ها را به کمیت آن ها ترجیح می دهد تا اطمینان حاصل کند که وب سایت هایی با محتوای مفید در اولویت قرار بگیرند. (گوگل نه فقط تعداد بک لینک های یک صفحه بلکه کیفیت آن ها را هم در نظر می گیرد) بنابراین به جهت این تغییر درچشم انداز، لینک سازی به فرایندی هرچند زمان بر، اما حیاتی بدل شده است.

وب سایت ها برای رتبه بندی خوب نیاز به لینک هایی با کیفیت بالا دارند، و ادیتور های سایت بدون دلیل خاصی به صفحه ای لینک نمی دهند. امروزه لینک مارکترها باید روی پیدا کردن سایت های مرتبط برای بک لینک تمرکز کنند و محتوایی مفید به مخاطب ارایه دهند.

ما برای کمک به رتبه وب سایت مشتریان خود در serp ها، زمان، تلاش و خلاقیت را صرف یک استراتژی بلند مدت می کنیم.

اگر می خواهید لینک سازی سایت خودتان را خودتان انجام دهید یا می خواهید فرایند لینک بیلدینگ را یاد بگیرید و بدانید که چگونه بک لینک درست کنیم، در ادامه فهرستی از 8 روش موثر لینک سازی را برای شما آماده کرده ایم که از همه رایج تر است و بهترین نتایج را برای شما به ارمغان می آورد.

 آماده اید؟ تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

چه استراتژی را برای لینکسازی انتخاب کنیم؟

تکنیک های لینک بیلدینگ به تلاش قابل توجهی نیاز دارند، اما زمانی که زمینه را فراهم کردید، در مسیر موفقیت قرار می گیرید. هنگام توسعه دادن پلن لینک سازی خود به مرحله های ذکر شده توجه داشته باشید.

 • نقاط قوت و ضعف وب سایت خود را آنالیز کنید

قبل از تعیین کردن وب سایت های هدف خود و یا اینکه چه تعداد لینک نیاز دارید، ابتدا باید بفهمید که سایت شما چه کارهایی را به خوبی انجام می دهد و چه کار هایی را چندان خوب انجام نمی دهد.

مشخص کنید که باید روی بک لینک ها (backlinks) تمرکز کنید یا کلمات کلیدی و (یا هردو). هنگامی که مشخص کردید که سایت شما به چه چیزی نیاز دارد، می توانید با توجه به همان استراتژی خود را طراحی کند. شما زمانی که بدانید در یک موضوعی قدرت دارید میتوانید بیشتر روی آن موضوع مانور دهید. برای مثال کسی که به خوبی اینفوگرافیک می تواند طراحی کند از این طریق می توانید به راحتی لینک های بسیار باکیفیتی دریافت کند. این محتوای جذاب و کاربرپسند خود را می توانید در شبکه های اجتماعی انتشار دهید و بازخورد بسیار خوبی از این راه دریافت خواهید کرد.

 • مخاطب هدف خود را شناسایی کنید.

اگر مخاطب هدف خود را می شناسید، لیستی از وب سایت های دیگر که ممکن است بازدید کنند را تهیه کنید. با جمع آوری اطلاعات درباره ی ویژگی ها، رفتار، علایق و اشتیاق آن ها شروع کنید. به این سوالات پاسخ دهید تا به شما کمک کند:

 • مخاطبین شما به چه چیزی اهمیت می دهند؟
 • در گوگل به دنبال چه چیزی می گردند و چگونه؟
 • درباره ی چه چیز هایی سرچ می کنند که ربطی به محصولات و یا خدمات شما دارد؟
 • محتوای موجود در وب سایت خود را بررسی کنید.

به دنبال ورودی های وبلاگ و دیگر صفحاتی از وب سایت بگردید که آن سایت ممکن است به دیگر وب سایت ها لینک بدهد. در نظر داشته باشید که بسیاری از صاحبان وب سایت به صفحات محصول لینک نمی دهند زیرا اگر این کار را انجام دهند ممکن است اسپم و یا تبلیغاتی به نظر برسد. ترجیحا به دنبال صفحاتی با مخاطب بالا که آموزشی هستند باشید. سپس، نگاهی به محتوای رقیب خود بیندازید.

آیا نیاز به اطلاعات بیشتر است؟ اگر چنین است، برای رقابت بهتر در جستجو، این صفحات را ایجاد و حفظ کنید.

 • فهرستی از محل های ممکن برای انتشار تهیه کنید

سایت هایی که می خواهید مطالب خود را با لینک به صفحات وب خود منتشر کنید باید با محتوای شما، حوزه ی کسب و کار و مخاطب هدف شما مرتبط باشد. ارتباط و اعتبار دو شرط مهمی هستند که باید به هنگام اولویت بندی وب سایت ها در نظر بگیرید

مهم ترین چیزی که باید به خاطر بسپارید این است که توسعه ی لینک فرایندی زمان بر است. در نتیجه، اگر می خواهید پیشرفت کنید باید اهداف بلند مدت در برنامه ی خود داشته باشید. به همین دلیل است که در (نام وب سایت خودتون) معمولا بین 2 تا 4 هفته طول می کشد تا بک لینک در گوگل ظاهر شود. به یاد داشته باشید که ما ابتدا محتوا را انتشار می دهیم، و سپس ربات های گوگل سایت را کراول می کنند و ایندکس تمام لینک های موجود در مقاله را انجام می دهند، و ای کار ارزش و اعتباری را از سایت یا صفحه ای دیگر به وب سایت شما انتقال می دهد.

اصطلاح Link juice یا لینک جویس در دنیای سئو به مفهوم ارزش و اعتباری است که از سایتی و یا صفحه‌ای به سایتی دیگر داده می‌شود

استراتژی ها و تکنیک های لینک سازی

درک تمایز میان تاکتیک ها و استراتژی ها قبل از اینکه به سراغ روش ها برویم، حیاتی است. مردم معمولا با فرض اینکه این دو یکی هستند، آن ها را یکسان در نظر می گیرند. در حالی که این دو به هم مرتبط هستند، اما در جنبه های خاصی با هم تفاوت دارند.

استراتژی یک برنامه ی عملی است. این کار معمولا مستلزم یک هدف بلند مدت و چگونگی دستیابی شما به آن است. فرض کنید شرکت شما می خواهد که ترافیک وب سایت خود را افزایش دهد. یکی از گزینه ها افزایش حضور در فضای مجازی و گسترش آن است.

استراتژی هدف نهایی در این سناریو نیست؛ بلکه روشی برای رسیدن به هدف نهایی است. فرآیند اجرای یک طرح یا پلن به عنوان یک تاکتیک شناخته می شود.

بازه های زمانی تاکتیک ها بسیار کوتاه تر از بازه های زمانی استراتژی هاست و آن ها یک هدف واحد دارند. به عنوان مثال، اگر از رسانه های اجتماعی و یا سوشال مدیا استفاده می کنید، سه پست در هفته در یک بستر رسانه اجتماعی خاص مناسب خواهد بود. تاکتیک دیگر می تواند تولید ویدیو های اجتماعی بیشتر به منظور بالا بردن تعامل باشد.

حال که تفاوت میان استراتژی و تاکتیک برای شما روشن شد، بیایید نگاهی به 5 استراتژی موثر لینک سازی بیندازیم.

توسعه ی پلن یا برنامه ای برای لینک سازی که مناسب هدف نهایی شما باشد، بسیار مهم است. لینک سازی نیازمند زمان، انرژی و صبوری شماست. با پیشرفت کمپین لینک سازی خود، شما باید در برنامه های خود تجدید نظر کنید تا تشخیص دهید چه چیزی مفید واقع شده و چه چیزی نه. چنانچه وقت کافی برای لینکسازی را ندارید پیشنهاد ما این است که خرید بک لینک را انتخاب کنید، در راز بک لینک ما بصورت حرفه ای و دستی و کلاه سفید کار لینکسازی سایت شما را انجام خواهیم داد.

آموزش ساخت بک لینک با 8 روش کاربردی

5 روش برای گرفتن بک لینک

1- محتوای با ارزش و مفید بسازید

شما باید محتوایی تولید کنید، که دیگران بخواهند به آن لینک بدهند و از آن در وب سایت خود استفاده کنند. محتوای مفید، دارای تقاضای زیادی است و مطمئناً در بالای قیف بازاریابی (marketing funnel) قرار می گیرد. اکثر ادیتورها می خواهند که به صفحه ای لینک بدهند که به مخاطب هدف آن ها مربوط است؛ هر چه صفحه ی شما به آن ها بیشتر ربط داشته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که آن ها صفحه ی شما را لینک کنند.

محتوای لینک بیلدینگ می تواند آموزنده و حاوی اطلاعات مفید نیز باشد. باید یک مساله تکراری را حل کند یا به پرسش های تکراری مخاطبان پاسخ دهد. بسیاری از متخصصان سئو با پرداختن به پرسش های رایج محتوای دارای ارزش لینک شدن تولید می کنند.

یعنی نه تنها مطالب شما باید به سوالات پاسخ دهد و چالش ها را به روشی اصلی پاسخ دهد، بلکه باید این کار را نیز برای به دست آوردن بک لینک انجام دهد.

دراینجا مثال هایی از متن یا محتوای مفید می بینید:

 • پست های “چگونه…؟”
 • گرایش ها و امار
 • مطالعه ای که برای حوزه ی کسب و کار شما ارزش به ارمغان می آورد
 • مقالات آموزشی
 • داستان های سرگرم کننده وبا مزه
 • محتوای انگیزشی و الهام بخش
 • محتوایی که برای مدت طولانی برای مخاطب تازه باشد

اگر می خواهید محتوای مناسب تری تولید کنید،می توانید محتوای موجود خود را بررسی کنید تا جاهایی را که نیازبه تغییر هست مشخص کنید. سپس با پیروی از تاکتیک های مختلفی که در بالا ذکر شد، می توانید نوع محتوای خود برای شروع و مقدار آن را تعیین کنید.

2- لینک سازی دستی مدیر وب سایت (outreach)

یکی از رایج ترین انواع لینک بیلدینگ در مبحث سئو، لینک سازی دستی مدیر وبسایت (outreach) است. برای ایجاد چنین لینک هایی باید به سایت ها و وبلاگ های مختلف برای لینک سازی درخواست ارسال نمایید. هنگام تولید محتوای ارزشمند، بسیار مهم است که آن را با وبسایت هایی که میدانید آن را ارزشمند میدانند، توزیع کنید.

بک لینک از یک سایت با اعتبار بالا، یکی از راه هایی است که به گوگل نشان می دهد که وبسایت شما در آن موضوع معتبر و مرجع است. بک لینک ها برای ایجاد اعتماد بین دو صفحه وب مفید هستند. آن ها به عنوان “رای اعتماد”  میان دو وب سایت عمل می کنند.

بک لینک ها از وب سایت های مختلف می تواند به شما در گشترش دادن مخاطب هدف خود کمک کند و مشتریان بالقوه ی جدیدی را به وب سایت شما اضافه کند.

لینک سازی دستی مدیر وب سایت یا (outreach)، وظیفه ی متخصصان سئو است که مقالاتی را به سردبیر سایت ارسال می کنند و به او اطلاع می دهند که چرا مقاله ی آن ها مفید است.

روش هایی برای لینک سازی دستی مدیر وب سایت وجود دارد؛ به موارد زیر توجه کنید:

 • با روزنامه نگاران ارتباط برقرار کنید تا شرکت خود را معرفی کنید و یک مطلب جدید یا گزارشی را در اختیار آن ها قرار دهید.
 • محتوای جدید و خلاقانه منتشر کنید.
 • به دنبال قراردادن لینک ها در محتوای موجود باشید.
 • تمام موارد ذکر شده باید لینک شده باشند.

Outreach به توسعه ی ارتباطات حرفه ای میان متخصصان سئوو ویراستاران سایت کمک می کند.

اگرچه outreach ممکن است فرایندی ساده به نظر برسد، شیوه های معینی وجود دارد که لازم است از آن ها آگاه باشید:

 • Outreach شما باید سفارشی و شخصی سازی شده باشد. شما نمی خواهید پیامی عمومی و اسپم ارسال کنید.
 • آن را به صورت مختصر و مستقیم بیان کنید. برای خوانندگان خواندن ایمیلی طولانی سخت است.
 • توضیح دهید که چرا لینک دادن به سایت یا نوشته ی شما برای آن ها مفید است.
 • برای آن ها انکر تکست (anchor text) را آماده کنید. هرچه ساده تر باشد، بهتر است.

3- کارهای جالبی انجام دهید که خبرساز شود

اگرچه ممکن است این یک رویکرد غیر اختصاصی به نظر برسد، اما به  دست آوردن لینک از منابع خبری چندین مزیت دارد.

مثلا بسیاری از نشریات دارای فالور های زیادی هستند که به سایت شما جذب می شوند. از آنجایی که امروزه بخش مهمی از فعالیت روزنامه نگاران انتشار خبر در خبرگذاری های آنلاین هست، تعامل با این افراد می تواند به ساخت صفحات بک لینک برای سایت شما بینجامد.

علاوه بر این، نشریات بزرگ در رشته و زمینه ی خود معتبر هستند و دریافت بک لینک از آن ها می تواند برای رتبه بندی شما در گوگل بسایر مفید باشد.

درحالی که ممکن است فکر کنید هرکاری که شرکت شما انجام می دهد ارزش خبری دارد، باید آنچه را که مربوط به شرکت شما و نشریه ای که می خواهید با ان کار کنید است، ارزیابی کنید. اگر قصد استفاده از این روش را دارید، تاکتیک های ذکر شده را در نظر بگیرید:یک رویداد را سازمان دهی کنید

 • به یک سازمان کمک مالی کنید
 • یک موسسه خیریه ایجاد کنید
 • یک محصول یا راه حل جدید توسعه دهید
 • درباره ی این همکاری جدید اعلان عمومی بدهید
 • فرصت بورسیه برای دانش آموزان ارائه بدهید

بعد از اینکه درباره ی تاکتیک های ارزش خبری خود تصمیم گرفتید، اندیشه کلی خود را با مشارکت کنندگان، انتشارات، و دیگر منابع رسانه ای مرتبط در میان بگذارید. سپس باید آن ها را متقاعد کنید که چرا محتوای شما برای آن ها و مخاطب آن ها ضروری است.

4- انجام سئو تکنیکال

یکی از راه های بهبود لینک های موجود و به دست آوردن لینک های جدید، انجام بررسی دقیق فنی بک لینک هاست. ممکن است گاهی اوقات لینک ها غیرفعال شوند. صفحات وب و وب سایت ها از بین بروند. در این زمان لینک های سایت شما دیگر کاربردی نیستند و مالکان سایت از آن ها بی اطلاع اند. مالکان وب سایت ها باید به طور مستمر لینک های شکسته را بررسی کرده و قبل از آسیب به سئو سایت در صدد رفع آن برآیند.

شما می توانید با آنالیز کردن بک لینک در سایت خود، اطلاعات خود را در کارکرد بک لینک های خود به روزنگه دارید.

 • همچنین می توانید که مالکان سایت را از لینک های شکسته (URLهایی در وب سایت شما که غیرفعال یا از کار افتاده هستند) با ایمیلی حاوی لینک صحیح، مطلع کنید. و بیان کنید که این کار چقدر برای سایت آن ها مفید است.
 • رفع ارور 404: شما می توانید URL غیر موحود را به URL جدید مشابه تبدیل کنید
 • مطمعن شوید که هر تغییر مسیر، به هدف واحدی منجر می شود. اگر ممکن است، زنجیره های تغییر مسیر را حذف کنید.

وقتی مشکلاتی از این قبیل وجود دارد، کاری که انجام می دهیم “تعمیر” آن است. لازم است که هنگام انجام این کار ارتباط بین سایت ها را دوباره برقرار کنیم. لینک redirect (ری دایرکت یعنی تغییر مسیر) و یا لینکی به صفحه ی 404 دارای ارزش کمی است؛ بازیابی این لینک ها برای افزایش ترافیک سایت شما حیاتی است. در نتیجه، بازیابی این لینک ها حرکت ربات های گوگل در سایت شما و فهرست کردن آن را آسان تر می کند.

5- به یک رهبر فکری تبدیل شوید

رهبر فکری فردی است که به عنوان یک متخصص در صنعت و رشته خود شناخته می شود. آن ها به طور منظم مفاهیم و ابتکارات جدیدی را در زمینه ی خود مطرح می کنند.

در نتیجه، افراد زیادی بدون هیچگونه تردیدی آن ها و محتوایشان را به عنوان مدرک باور می کنند. بنابراین همانطور که میبینید، رهبر فکری بودن در زمینه ی خود می تواند مزیت های زیادی داشته باشد.

محتوای رهبر فکری همچنین می تواند به رتبه بندی شما در گوگل کمک کند. هرچه افراد بیشتری به مطلب و محتوای شما به عنوان منبع لینک بدهند، برای گوگل معتبر تر به نظر می رسید. هدف گوگل تولید اطلاعات مفید است و محتوای رهبر فکری برای آن مناسب است.

تاکتیک های زیر را برای اینکه به رهبر فکری موفقی تبدیل شوید در نظر بگیرید:

 • پست مهمان در وب سایت های مربوطه
 • پست کردن پاسخ های خود در وب سایت های پرسش و پاسخ
 • انتشار دادن محتوا دررسانه ی اجتماعی ای که مخاطبین شما بیشتر استفاده می کنند
 • ایجاد کردن دوره های آنلاین
 • به روزرسانی محتوای خود برای خوانندگان درباره ی وقایع جدید در حوزه ی خود
 • ترتیب دادن یک وبینار یا یک پادکست

به یاد داشته باشید که مطالعه ی منبع، حضور قوی، و همگامی با توسعه ی صنعت همگی بخشی از فرایند رهبر فکری شدن است.

6- به اشتراک گذاری محتوا

روش دیگری برای ساخت بک لینک‌های معتبر، به اشتراک گذاری محتوای خود در پلتفرم‌ها و وبسایت‌های دیگر است. با انتشار محتوای خود در سایت‌ها و وبلاگ‌های معتبر، فرصتی را برای ایجاد بک لینک‌های طبیعی وباکیفیت به وبسایت خود ایجاد می‌کنید. همچنین، به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های معتبر، بازدیدکنندگان جدید را به سمت سایت شما جلب خواهد کرد. در طول این فرآیند، به طور همزمان بک لینک‌های معتبر برای وبسایت خود نیز ایجاد خواهید کرد.

به یاد داشته باشید که محتوایی که به اشتراک می‌گذارید باید جذاب و متنوع باشد. از تصاویر و ویدیوهای جذاب و کیفیت برای همراهی محتوای خود استفاده کنید. همچنین، با بیان مسئله‌ها و مشکلات کاربران در محتوای خود، آن‌ها را ترغیب به اشتراک گذاری محتوای شما و به ایجاد بک لینک‌های معتبر کمک کنید.

7- شرکت در انجمن‌ها و گفتگوهای آنلاین

شرکت در انجمن‌ها و گفتگوهای آنلاین نیز به شما کمک می‌کند تا بک لینک‌های معتبر و قوی به وبسایت خود بسازید. با حضور در انجمن‌های مرتبط با حوزه کاری خود و به اشتراک گذاری دانش و تجربیات خود، می‌توانید به لینک‌هایی از این انجمن‌ها دسترسی پیدا کنید.

در این گفتگوها، به سوالات و مشکلات کاربران پاسخ دهید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید. با ایجاد تعامل خوب و ارائه اطلاعات مفید، می توانید به شکل طبیعی بک لینک‌های معتبر برای سایت خود ایجاد کنید.

8- ایجاد منابع و لینک‌های خارجی

ایجاد منابع و لینک‌های خارجی نیز راهی مؤثر برای ساخت بک لینک‌های معتبر است. با ایجاد مقالات، ویدیوها، و گزارش‌هایی که به صورت منحصر به فرد و مفید هستند، می‌توانید به لینک‌های با ارزشی دسترسی پیدا کنید. همچنین، با نشر این منابع در وبسایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط، بک لینک‌های معتبر برای وبسایت خود ایجاد خواهید کرد.

چه استراتژی هایی را برای لینک سازی انجام ندهیم؟

چه استراتژی هایی را برای لینک سازی انجام ندهیم؟

حال که درباره ی روش های کارآمد لینک سازی صحبت کردیم، درست است که به سراغ روش هایی نیز برویم که باید از آن ها اجتناب کنید. اینکه تلاش کنید تا حد امکان لینک های بیشتری به دست آورید نه پایدار است و نه طبیعی. این روش توسط گوگل به عنوان اسپم تلقی می شود و اگر از آن استفاده کنید ممکن است سایت شما جریمه شود.

تکنیک های زیر، تکنیک های کلاه سیاه در لینک سازی هستند و به وب سایت شما آسیب می زنند:

 • رشوه دادن به مالکان سایت برای انتشار لینک ها
 • لینک ساختن در قسمت نظرات و کامنت ها
 • ری دایرکت گمراه کننده و لینک های نامرتبط

در حالی که ممکن است باور داشته باشد که “هرچه لینک بیشتر باشد بهتر است” اما لازم است در نظر داشته باشید که گوگل برای ارتباط لینک ها اهمیت ویژه ای قائل است. بجای جستجوی تعدادی لینک، از اصل جستجوی لینک های معتبر و مرتبط به سایت خودتان استفاده کنید.

همانطور که قبلا گفته شد، لینک سازی نیاز به زمان و پشتکار دارد و یک فرایند از پیش تعیین شده نیست و نیاز به توجه دارد.

اگرچه با استراتژی هایی سنجیده که در لیست بالا ذکر شد و ارائه تکنیک هایی برای پشتیبانی از آن، سایت شما می تواند که بک لینک های زیادی را در ماه های آینده به دست آورد.

علاوه بر این موارد پیشنهاد ما به شما این است که اصلا به سراغ خرید بک لینک موقت نروید، احتمالا این مدل بک لینک ها کمی ارزانتر از لینک های دائمی باشد اما باید بفکر کمی بعدتر نیز باشید. زیرا اگر پس از اتمام زمان قراردادتان با آن سایت شما شارژ مجدد انجام ندهید و پول پرداخت نکنید آنها لینک های شما را حذف خواهند کرد و این به سایت شما آسیب جدی و جبران ناپذیری خواهد داشت.

جمع بندی

در این مقاله آموختیم که چگونه بک لینک درست کنیم و به رتبه‌ های برتر در گوگل دست یابیم. این راهکارها، ابزارهای قدرتمندی هستند که به ما کمک می‌کنند تا به صورت طبیعی بک لینک‌های با ارزشی را به وبسایت خود جذب کنیم. با استفاده از این روش‌ها، می‌توانیم رقابت با سایت‌های رقیب را برداشت کرده و به جایگاه برتر در نتایج جستجوی گوگل دست یابیم.

همچنین در این مقاله، یاد گرفتیم که با استفاده از روش‌هایی مانند تولید محتوای جذاب، تبادل و ارتباط با سایت‌های رقیب، شرکت در انجمن‌ها و گفتگوهای آنلاین، و ایجاد منابع و لینک‌های خارجی، می‌توانیم بک لینک‌های طبیعی و معتبر دریافت کنیم. این راهکارها برای ما به عنوان صاحبان وب سایت، فرصتی را فراهم می‌کنند تا در نتایج جستجوی گوگل به صفحات اول و رتبه های اول راه پیدا کنیم و ترافیک بیشتری را به سمت وبسایت خود جذب کنیم.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *