بایدها و نبایدهای بک لینک چیست؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
بایدها و نبایدهای بک لینک

فهرست مطالب

بایدها و نبایدهای بک لینک چیست؟ به زبان ساده هنگامی که یک وب سایت به یک وب سایت دیگر لینک می­دهد، یک بک لینک ساخته می­شود. به بک  لینک Inbound link  یا  لینک ورودی نیز گفته می­شود، چرا که باعث می­شود افراد وارد سایت شوند.  External link یا  لینک خارجی هم یکی دیگر از انواع بک لینک ها به حساب می­آید و وجه تسمیه آن هدایت کاربران به خارج از وب سایتی است که در آن حضور دارند. بک لینک یکی از مهم ترین عناصر در سئو سایت محسوب می­شود.

لینک سازی را می­توان پر بحث ترین موضوع در سئو دانست و نظرات ضد و نقیض بسیاری در مورد تاثیر بک لینک بر سئو نیز وجود دارد که هر کدام استراتژی های مختص به خود را دارند. لینک سازی یا کسب بک لینک،  فرآیند دریافت لینک از سایر وب سایت های اینترنتی برای سایت خود می­باشد. منظور از لینک، همان تصاویر یا متن هایی هستند که با کلیک بر روی آن ها کاربر به صفحه دیگری در اینترنت منتقل می­شود.
ربات های گوگل هنگام بررسی یک صفحه لینک های موجود در آن را نیز بررسی کرده و به این صفحات لینک شده مراجعه می­کنند، به همین شکل مسیر حرکتی ربات گوگل در اینترنت شکل می­گیرد. بک لینک ها انواع مختلفی دارند و به بک لینک فالو ، نوفالو ، لینک داخلی و لینک خارجی تقسیم می­شود. در این بخش از راز بک لینک، ابتدا در می­یابیم بک لینک چیست و چه مزایایی را با خود به همراه دارد، در واقع قرار است هر آنچه که لازم است در رابطه با بک لینک بدانید ، را با هم بررسی نماییم.

دلیل اهمیت بک لینک ها برای سایت شما چیست؟

بک لینک ها یکی از مهم ترین بخش های سئو و جز دسته بندی های سئوی خارجی هستند ، شناسایی انواع بک لینک ها و فاکتور های مم در دریافت بک لینک بسیار اهمیت دارند. اما به راستی که چرا بک لینک ها تا این اندازه حائز اهمیت هستند ؟! بک لینک ها به نوعی اعتبار دهنده وب سایت شما هستند، از این رو اگر در وب سایتی لینکی وجود داشته باشد، که به سایت شما مرتبط شده باشد، وب سایت مذکور ، وب سایت شما را منبع و مرجع قرار داده است و گوگل شما را یک وب سایت مرجع خواهد شناخت و از این رو بر روی اعتبار سایت شما افزوده خواهد شد. همچنین شما نیز باید در محتوای وب سایت خود به وب سایت های معتبری لینک دهید تا گوگل بداند که محتوای وب سایت شما از مرجع و منبع های معتبری سرچشمه گرفته است.

همچنین در ادامه لازم است بدانید که بک لینک ها، بر اساس انواعی که دارند در نهایت به سایت شما یا سایت های دیگری هدایت می­شوند. لینک سازی یا بک لینک از آنجا اهمیت فوق العاده ای پیدا می­کند که در بهینه سازی موتورهای جست وجو به خصوص گوگل، بک لینک سازی به عنوان یک افرونه برای وب سایت شما در نظر گرفته می­­شود. از همین رو موتور های جست و جو به سایت هایی که با بک لینک سازی یا بک لینک های مناسب بتوانند بازدیدکنندگان بیشتری  را به سایت خود جذب کنند و ترافیک بالایی داشته باشند، اعتبار بالایی می­دهند و به این دلیل صفحات جست و جو شانس بیشتری برای دیده شدن نسبت به صفحاتی که لینک سازی یا بک لینک مناسبی ندارند، خواهند داشت. با در نظر گرفتن توضیحات فوق به این نتیجه خواهیم رسید که هر چقد سایت های بیشتر و معتبر تری داشته باشید که به سایت شما ارتباط دارند، وب سایت شما بیشتر در گوگل دیده شده و رتبه بالاتری نیز خواهد داشت.

بک لینک ها و موتورهای جست و جو

بک لینکها و موتورهای جستجو

در گذشته استفاده از روش هایی همچون تطبیق کلمات کلیدی ، تاثیر بسزایی در سئو سایت بر جای می گذاشت، اما با گذشت این روش به تنهای جوابگوی نیازهای سایت های فعال در گوگل نبوده و افرادی نیز با استفاده از تکنیک هایی نادرست سعی در ایجاد سایت های بی کیفیتی داشتند. این روش به کلاه سیاه معروف است که شامل استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی به منظور کسب بازدید آنلاین در سایت و کسب رتبه بالا در گوگل می­باشد.  هدف از ایجاد چنین وب سایت هایی تنها برطرف نمودن نیاز های مدیران سایت یعنی افزایش بازدید و قرار گرفتن در رتبه بالای گوگل است، در واقع کمیت در این وب سایت ها از کیفیت با ارزش تر به حساب می­ آیند.

در چنین شرایطی بک لینک ها در کنار کلمات کلیدی شروع به فعالیت نموده اند، الگوریتم های گوگل به صورت مداوم در حال تغییر هستند ، وب سایت هایی که دارای کیفیتی پایین باشند از اهمیت کمتری برخوردار خواهند بود از همین رو، وب سایت هایی گه بک لینک های با کیفیتی دارند به راحتی در صفحات بالای گوگل قرار می­گیرند. این به دریافت بک لینک های با کیفیت از دیگر سایت ها نیز بسیار کمک می­کند.

بک لینک ها بر سئوی سایت چه تاثیری دارند؟

همان طور که گفته شد، زمانی که وب سایت در بخشی از محتوای خود به وب سایت دیگری اشاره می­کند، این لینک ها به صورت قابل کلیک کردن منتشر می­شوند تا موتور های جست و جوی گوگل بتوانند بر روی آن ها کلیک کنند تا آنها را بشناسند. متخصصان سئو معتقدند که بک لینک های با کیفیت بالا، عوامل تعیین کننده ای برای سئو هستند، که به شما کمک می­کنند و رتبه سایت خود را بتوانید با استفاده از آن ها در نتایج موتورهای جست وجو بهبود دهید. علاوه بر این، بک لینک ها باید دارای سایت ها با محتوای مرتبط باشند، هرچه بک لینک های با کیفیت تر باشند، رتبه بندی وب سایت شما بالاتر خواهد رفت.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید وقتی وب سایتی به صفحه ای از سایت شما لینک می­دهد در واقع به موتورهای جست و جو می­گوید، این محتوا ارزشمند، مفید و معتبر است، گوگل و سایر موتورهای جست و جوی مهم بک لینک ها را برای وب سایت های شما امتیاز مثبت در نظر می­گیرند. صفحاتی که بک لینک های بیشتر و بهتری داشته باشند بی شک رتبه بندی ارگانیک بالاتری در موتورهای جست و جو خواهند داشت.

ویژگی های بک لینک های خوب برای بهبود رتبه سایت

گوگل و سایر موتورهای جست و جو از بک لینک های یک سایت اعتبار و ارزش آن دامنه را تشخصی می­­دهند، به همین علت بک لینک را می­توان یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی سایت دانست. اما این جمله به این معنی نیست که هرچه تعداد بک لینک های سایتی بالاتر باشد، بی شک رتبه بالاتری دارد! اینگونه نیست، در واقع این کیفیت، اعتبار و قدرت بک لینک های سایت هستند که بر بهبود رتبه آن سایت تاثیر گذار خواهند بود.

ارتباط موضوعی داشتن بک لینک ها

بک لینک و ب سایت به وب سایت دیگر، بر اساس اطلاعات مرتبطی که دارند به هم متصل می­شوند. ارتباط بین بک لینک ها باید بر اساس محتوایی با مضنون یکسان باشد تا مخاطب با کلیک بر روی لینک درج شده در سایت بتوانید به محتوای دیگری مرتبط و متناسب با مقاله ای که در سایت درج شده است، مراجعه نماید. در صورتی که محتواهای سایت ها متفاوت باشد، درصد رضایت پایین تری برای وب سایت ایجاد می­شوند و رتبه بالایی  برای سایت در نظر گرفته نمی­شود. در حقیقت گوگل برای بک لینک های مرتبط ارزش بیشتری قائل است، زیرا احتمال کلیک کردن کاربران روی آن ها بیشتر است .

از سایت هایی با دامین آتوریتی بالا لینک بگیرید

بک لینک هایی از سایت های قوی تر گرفته می­شوند، نسبت به سایت های ضعیف معمولا اعتبار بیشتری با خود به  همراه می ­آورند اعتبار یک صفحه ارتباطی مستقیمی با ترافیک ارگانیک آن دارد. منظور از ترافیک ارگانیک همان ترافیک ناشی از کلیک کردن روی لینک سایت در نتایج گوگل است. با این وجود، بک لینک هایی که از یک سایت معتبر گرفته می­شوند، لزوما دارای اعتبار بیشتری نخواهند بود.

گوگل اعلام کرده که اعتباری که از یک صفحه به لینک های خارجی  آن انتقال داده می­شود، به طور مساوی در بین تمامی لینک ها تقسیم می­شوند. بنابراین در اینجا تعداد لینک های موجود در آن صفحه نیز اهمیت پیدا خواهند نمود.

ترافیک بالای سایت

بک لینک از صفحاتی که دارای ترافیک بالا هستند، معمولا ترافیک بیشتری را نسبت به صفحات کم ترافیک روانه سایت شما می­کند. اما سوال اصلی این است که آیا بک لینک از صفحات پر ترافیک تاثیر مثبت خود را روی رتبه سایت شما بیشتر از بک لینک یک صفحه کم ترافیک است؟ در جواب باید گفت که توضیحات کامل را در بخش  Ahrefs در مقالات قبلی راز بک لینک ارائه داده ایم، اما در نهایت باید بدانید که ارتباط هرچند کوچک اما مشخص بین رتبه و بک لینک از صفحات با ترافیک ارگانیک وجود دارد. با این وجود نیز به نظر می­رسد که تعداد خالص بک لینک ها از یک سایت واحد و اعتبار صفحه اهمیت بیشتری دارند.

خرید بک لینک باکیفیت

برای بهبود سئو خارجی و رتبه‌بندی سایت خود در صفحات نتایج موتورهای جستجو، لینک‌های باکیفیت و قوی بسیار مهم هستند. اما در همین راستا، حرکت نادرستی که برخی از وب‌مسترها انجام می‌دهند این است که بک‌لینک‌های بدون ارزش و با کیفیت پایین را خریداری می‌کنند و به سایت خود لینک می‌دهند. این روش نه تنها به رتبه سایت کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است باعث شناسایی و شکستن الگوریتم‌های گوگل شود و در نهایت به جای بهبود، به سرعت موجب کاهش رتبه سایت شما شود. بنابراین، برای بهبود سئو خارجی بهتر است که به دنبال خرید بک‌ لینک‌ باکیفیت و مرتبط با حوزه فعالیت شما بگردید، و از روش‌های طبیعی برای کسب لینک استفاده کنید.

روش های ایجاد بک لینک های موثر و باکیفیت

روش های ایجاد بک لینک های موثر

در این بخش بطور مختصر، روش های گرفتن بک لینک با کیفیت را باهم مرور خواهیم کرد.

تولید محتوای با کیفیت

در صورتی که مایل هستید سایت خود را در گوگل ارتقا دهید، پیشنهاد می­شود از روش تولید محتوای با کیفیت  استفاده نمایید؛ اگر محتوایی که تولید می­کنید وزن و ارزش بالایی نداشته باشد، سایت شما نیز رتبه بالای خود را از دست خواهد داد، محتوای مورد نظر باید تمامی نیاز های مخاطبان را در نظر داشته و شامل شود. سایتی که محتوای با کیفیتی تولید نکند، بک لینک های با کیفیتی نیز در یافت نخواهد نمود، در نتیجه ارزش آن سایت به مرور پایین آمده و یا راکد خواهد ماند. پس در نظر داشته باشید که محتوای با ارزش بر سئوی سایت و رتبه بندی سایت تاثیر مهمی داشته و بسیار حائز اهمیت است.

به روز رسانی مداوم وب سایت

در حوزه توسعه و بهبود سئو و رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو، به روزرسانی مداوم وب‌سایت و انتشار محتواهای جدید و کاربردی بسیار مهم هستند. با به روز بودن وب‌سایت خود و منتشر کردن محتواهای جدید، شما می‌توانید به طور مداوم ورودی‌های جدیدی را به سایت خود جذب کنید و به سایر کاربران نشان دهید که شما همواره در حال بهبود و به روز کردن سایتتان هستید. این عمل باعث می‌شود تا سایت شما به عنوان یک سایت مرجع شناخته شود و کاربران به شما لینک دهند. همچنین، منتشر کردن محتوای جدید و کاربردی می‌تواند به شما کمک کند تا موضوعات مختلف را پوشش دهید و جذابیت بیشتری برای کاربران خود ایجاد کنید. در نتیجه، به روزرسانی مداوم وب‌سایت و انتشار محتواهای جدید و کاربردی یکی از راه‌های مهم برای بهبود و افزایش ورودی‌های سایت شماست.

به کارگیری کلمات کلیدی

از مهم ترین راهکارها که تاثیر بسزایی را در سئوی سایت و نمایش آن در گوگل دارد، تولید محتوا است، حال استفاده صحیح از کلمات کلیدی، می تواند تاثیر بسزایی را در رتبه بندی سایت شما داشته باشد. استفاده از کلمات کلیدی در سایت باعث تکرار آن ها در سایت می­تواند سبب بهتر دیده شدن سایت شما در گوگل شود، اما لازم به ذکر است که استفاده بیش از حد آن باعث جریمه شدن سایت شما در گوگل شده و رتبه بالای خود را از دست دهد.

آشنایی با استراتژی های بک لینک

شما برای اینکه سایت موفق به همراه بک لینک های عالی داشته باشید، نیازمند آَشنایی و انجام یک سری از فرآیند ها می­باشید ، در ادامه آن ها را بررسی خواهیم نمود.

پست مهمان

برای استفاده از این روش می­توانید به صورت داوطلبانه برای سایتی محتوا تولید کنید که آن سایت نیز از کیفیت خوبی برخوردار باشد. یکی از روش های مشروع در تبلیغ این روش می­­باشد، که البته در صورت عدم گرفتن مبلغی صورت می­گیرد. در این روش  افراد مختلفی که در تهیه یک محتوا یا مطلب دخیل می­شوند تمام تلاش خود را می­کنند که آن سایت به بهترین حالت ممکن دیده شود.

رسانه های اجتماعی

استراتژی شبکه های اجتماعی نقش اساسی را در عملکرد و موفقیت بک لینک ها  در نتیجه محتوا ایفا خواهند نمود. این استراتژی به بازاریابان این امکان را می­دهد با نحوه ایجاد برند سازی آشنا شود. پلتفرم های رسانه های اجتماعی دائما در حال تغییر و تحول بوده که برای برقراری ارتباط و همکاری بین شرکت ها و افراد راه بسیار مناسب و کارآمدی محسوب می­شوند. شبکه های اجتماعی می­توانند به معرفی بهتر کسب و کار شما کمک بسیار می­کند ، افراد بسیاری در شبکه های اجتماعی فعالیت دارند و در نتیجه شما با استفاده از این استراتژی می­توانید به موفقیت بالایی در زمینه پیشرفت سایت خود دست یابید.

جمع بندی

در زمینه بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو، بک لینک‌ها به عنوان یکی از عوامل مهم و تأثیرگذار بر رتبه‌بندی سایت شما محسوب می‌شوند. در این بخش، به بایدها و نبایدهای بک لینک پرداختیم و یاد دادیم که چگونه بک لینک‌های باکیفیت و مرتبط با حوزه فعالیت خود را ایجاد کنید. همچنین، ویژگی‌های بک لینک خوب را نیز بررسی کردیم، که شامل محتوای مرتبط با حوزه فعالیت شما، منبع لینک، قدمت و اعتبار سایت مبدأ، و تنوع لینک‌ها می‌شود.

به عنوان نکات کلیدی، می‌توان به ایجاد بک لینک از سایت‌های معتبر و با اعتبار، ایجاد لینک‌های متنوع به صفحات مختلف سایت شما، ایجاد لینک‌های طبیعی و از روش‌های اسپم خودداری کرد و همچنین از لینک‌های بدون ارزش خودداری کرد.

امیدواریم که با به کارگیری این نکات در بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو، بتوانید رتبه سایت خود را در نتایج جستجو بهبود بخشید و به دسترسی به ترافیک بیشتر و افزایش اعتبار سایت خود دست یابید.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *