راهکارهای موثر برای رد کردن بک لینک های مخرب

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
راهکارهای رد کردن بک لینک های مخرب

فهرست مطالب

در مقاله ی قبل درباره ی بایدها و نبایدهای بک لینک صحبت کردیم، بی تردید می توان گفت دریافت بک لینک با کیفیت آرزوی تمامی سئوکاران است، همه می دانند که بک لینک خوب چه تاثیراتی را بر روی سئوی سایت برجای می گذارد. اما نکته ای که ممکن است گاهی مورد بی توجهی قرار بگیرد این است؛ همان گونه که بک لینک با کیفیت باعث پیشرفت سئو سایت می شود، بک لینک بی کیفیت و مشکوک نیز می تواند مخرب باشد! خوشبختانه در چنین حالتی سایت راز بک لینک، راه حلی با نام Disavow برای بک لینک های مخرب در سایت  ارائه داده است که در این مطلب آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

تعریف بک لینک

بک لینک ها برای سئو وب سایت شما بسیار مهم می باشند، آن ها در حقیقت رای اعتماد هایی هستند که سایت های دیگر به سایت شما می دهند و آن را معتبر شمرده و تصدیق می کنند که محتوای سایت شما مفید و ارزشمند است. در صورت مشاهده بک لینک منفی شما باید آن را برطرف کنید و این دقیقا همان کاری است که گوگل با ابزار Disavow انجام می دهد. در این مقاله با نحوه رد کردن لینک های منفی و الگوریتم های گوگل و موتور جستجوی آن آشنا خواهید شد و خواهید فهمید که چگونه ابزار Backlink Gap می تواند در ساختن پروفایل بک لینک شما را  پشتیبانی کند.

بک لینک Disavow چیست؟

در قدم نخست شما باید بدانید که ارگان های اصلی برای رتبه بندی گوگل سه دسته بوده که یکی از آن ها بک لینک ها هستند . بک لینک های با کیفیت و متداوم ترافیک جستجوی سایت شما را افزایش می دهند ، بنابراین می توان به این نتیجه دست پیدا کرد که بک لینک ها با ترافیک جستجو رابطه مستقیم دارند.

در حقیقت مدیران وب با استفاده از گوگل Disavow می توانند  لینک های نا مرتبط و بد را شناسایی کرده و آن ها را مسدود کنند. اینکار از جریمه های گوگل ناشی از بک لینک های نا درست و بد نیز جلوگیری می کند.

شاید به نظر برسد که بک لینک هایی که رد می کنید باعث کاهش تعداد لینک های شما شود ، اما در حقیقت  به شما کمک می کند که پروفایل بک لینک قوی خود را ایجاد کنید .

تغییرات در الگوریتم پنگوئن

حال در ادامه در نظر داریم که الگوریتم پنگوئن 0/4 را مورد بررسی قرار دهیم، شاید برای شما این سوال ایجاد شود که نقش الگوریتم پنگوئن در وبسایت  چیست؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم الگوریتم گوگل لینک های بد را شناسایی کرده اما به طور مستقیم  سایت شما را جریمه نخواهد کرد و در این صورت نه تنها شما از جریمه  شدن سایت خود مطلع نخواهید شد ؛ بلکه شما از علائم غیر مستقیم جریمه شده  و ترافیک ارگانیک سایت شما کاهش خواهد یافت. بد نیست بدانید که این موضوع یکی از دلایل خطرناک بودن “الگوریتم پنگوئن”  است. بنابراین، پنگوئن هر بار که گوگل اطلاعات صفحات و صفحاتی که به آن ها لینک داده شده است را بروز کند، ممکن است رتبه بندی صفحه سایت شما نیز  تغییر کند.

چرا حذف بک لینک مخرب مهم است؟

چرا حذف بک لینک مخرب مهم است

بک لینک مخرب می تواند رتبه بندی SERP وب سایت شما را تحت تاثیر قرار داده و اثر منفی بر جای بگذارد و اگر گوگل متوجه شود که سایت دارای تعداد زیادی از چنین بک لینک هایی است، می تواند سایت را از پایگاه داده خود نیز حذف می کند، جالب است بدانید که عدم حذف بک لینک مخرب نیز می تواند باعث پنالتی پنگوئن گوگل شود.

در واقع گوگل به طور مرتب وب سایت ها را زیر نظر دارد و همان گونه که بک لینک های سالم و خوب می توانند سبب افزایش رتبه وب سایت شوند، بک لینک های مخرب نیز می توانند به سئوی وب سایت شما آسیب برساند و رتبه وب سایت شما را پایین بیاورند.

نیازی به نگرانی نیست، شما تنها با بررسی کیفیت و ارزش بک لینک های سایت خود می توانید موارد مشکوک را شناسایی و رد کنید. یا همچنین می توانید رتبه بندی کلمات کلیدی خود را با هم مقایسه  و بررسی کنید، و کلمات کلیدی که به طور ناگهانی موقعیت خود را کاهش داده اند، پیدا کرده و از حرکت رتبه بندی آن آگاه شوید. شما باید اطمینان حاصل کنید که کلمات کلیدی سایت شما نه تنها آن را رتبه بندی می کنند؛ بلکه کلمات کلیدی را برای همه زیر بخش های مهم دنبال می کنید.

در چنین حالتی ممکن است این سوال برایتان ایجاد شود که علت ایجاد بک لینک های مخرب چیست؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم ایجاد بک لینک های مخرب می تواند  دلایل مختلفی داشته باشد؛ به طور مثال ممکن است شرکت سئویی که با آن کار می کنید و کارهای مرتبط با سئو سایت شما را انجام می دهد، این کار را انجام داده باشد. چرا که شرکت هایی هستند از طریق جمع آوری لینک های اسپم  سبب افزایش رتبه بندی سایت مخاطب می شوند. در صورتی که شرکت مقابل دستورالعمل های وب مسترها را رعایت نکند، می تواند آسییب جدی به سلامت وب سایت شما وارد کند.

از دیگر دلایل ایجاد بک لینک های مخرب، رقبای شما می باشند! صاحبان وب سایت ها و همچنین متخصصان سئو تمام تلاش خود را می کنند تا وبسایت خود را در صفحه اول گوگل و سایر موتورهای جستجو رتبه بندی کنند. درحالی که متاسفانه برخی از رقبای وب سایت ها، از جملات منفی سئو علیه وب سایت استفاده می کنند که این روش، از رایج ترین ترفندها برای از بین بردن وب سایت های برتر است.

انواع بک لینک های بد

از بزرگترین متخلفان لینک هایی هستند که قابلیت خریداری از سایت های سئوی پنهان را دارند و طرح های بک لینک عمدی که از یک شبکه خصوصی استفاده می کنند. از نرم افزار های خودکار و PBN ها در زمینه ایجاد لینک های بد متعدد، استفاده گسترده ای می شود، در حقیقت تعداد این لینکهای بد ممکن است متفاوت باشد، به طوری که از چند صد تا هزاران نیز می رسد. عموما بک لینک های مخرب نشانه هایی از کیفیت پایین و الگوهای غیر طبیعی می باشند که برای دستکاری رتبه بندی موتورهای جستجوی گوگل مورد استفاده قرار می گیرند، از جمله؛

  • لینک هایی از محتواهایی که مرتبط با موضوع های صفحه هدف نیست .
  • لینک هایی از تعداد زیادی وبسایت در دامنه های تازه .
  • لینک هایی از وب سایت هایی که در موتور جستجوی گوگل ایندکس نشده اند .
  • لینک هایی که در فوتر و یا نوارهای کناری وبسایت قرار می گیرند .
  • لینک هایی که در نظرات وبلاگ قرار می گیرند .
  • لینک هایی که از محتواهای حمایت شده ، تگ نوفالو یا حمایت شده ندارند.

نحوه رفع بک لینک های بد یا همان بک لینک های سمی

با استفاده از Disavow می توانید این مشکل را رفع کنید؛ این ابزار گوگل برای شناسایی URL های صفحات مشکوک یا دامنه هایی است که به وبسایت شما پیوند دارند تا موتورهای جستجو آنها را نادیده بگیرد. در صورتی که در حال بررسی سایتی هستید، میتوانید با وارد شدن به آن سایت به این نتیجه برسید که آیا فایل Disavow وجود دارد یا خیر، همچنین باید بدانید که ممکن است قبل از پنگوئن 4.0 ایجاد شده باشد.  اگر در حال دریافت پاسخ های صاحبان سایت هستید، توصیه می شود که تمامی موارد را ثبت و ضبط کنید.

توصیه می شود تا حد امکان لینک های اسپم یا بی کیفیت سایت را حذف نمایید. رتبه سایت شما در این صورت بالا خواهد رفت، می توانید تمامی این فرایندها را ثبت کرده یا از کیفیت بک لینک های خوب مطلع شوید. همچنین در صورتی که مرتکب اشتباهی شدید و رتبه سایت شما نیز افت نموده است، باید آن را ثبت نمایید تا از علت ایجاد چنین اشتباهی مطلع شوید، در این صورت در تلاش های بعدی از تکرار مکرر آن اشتباه باز خواهید ماند.

ابزار Disavow گوگل

به هرگونه اقداماتی که برای حذف بک لینک های منفی انجام می دهید و مانع از هدایت مجدد آن ها به سایت خود می شوید Disavow گفته می شود. در حقیقت Disavow فایلی است که در گوگل ثبت شده و شما درون آن لینک هایی را ثبت می کنید تا در نظر گرفته نشوند. نکته مهمی که باید بدانید این است، در هنگام استفاده از Disavow یا همان ابزار انکار گوگل  باید بسیار محتاط باشید چرا که می تواند به صورت بالقوه به عملکرد سایت شما آسیب برساند. این ابزار از تکرار عملکرد بک لینک منفی به طور مجدد جلوگیری می کند.

حال سوالی که ممکن است برای شما ایجاد شود این است که از چه ابزاری و چگونه باید استفاده کنیم؟

اولین انتخاب و پیشنهادی که به شما می شود معمولا کنسول جستجوی گوگل است. از همین رو  استفاده از ابزار هایی همچون Backlink Gap  می تواند مفید عمل کند .

گوگل سرچ کنسول

تمامی افرادی که دارای گوگل آنالیتیکس هستند، در وبسایت خود به ابزار موتورجستجوری گوگل نیز دسترسی دارند، موتورهای جستجوی گوگل تمامی اطلاعات را به صورت یک لینک در سایت ارائه می دهد.

ترفندهای رد کردن بک لینک های مخرب در گوگل سرچ کنسول

شما می توانید از صفحه گزارش پیوند موتورهای جستجوی گوگل، پاک کردن لینک یا همان پیوند را انجام دهید. برای انجام چنین عملی شما فقط کافی است روی دکمه بزرگ “Export External Links”  که در سمت راست بالای صفحه قرار دارد کلیک کرده و “More Sample Links” را انتخاب نمایید، و در نهایت آن  را به عنوان یک نوع فایل مورد نظر خود صادر کنید.

ابزار disavow کردن

قالب فایل لینک ها باید به صورت زیر باشد:

  • در هر خط تنها یک آدرس دامنه را مشخص  کنید.
  • برای Disavow کردن  یک دامنه  یا  زیر دامنه  شما باید پیشوند “domain” را اضافه  کنید  به طور  مثال؛ domain: example.com
  • فایل شما باید تکست  و کد گذاری شده باشند.
  • پسوند ارسالی text باشد.

در  این مرحله شما باید لیست خود را آپلود کنید؛ حالا لیست حاوی صفحات و  دامنه های انتخابی خود را باید  برای گوگل ارسال کرده،  هربار که لیست را آپلود می­کنید، جایگزین لیست قبلی خواهد شد.

شناسایی بک لینک های بد

هنگامی که شما اقدام به ایجاد گزارش پیوند خارجی کرده و آن را اجرا می کنید ، گوگل فهرستی  از دامنه ها و تعداد پیوندهایی که به شما ارائه شده اند را مجددا به شما ارائه خواهد داد.

در این صورت شما راهی برای پی بردن به اینکه آیا پیوند شما ارزش نگهداری دارد یا خیر را در پیش رو نخواهید داشت؛ مگر اینکه هر کدام از دامنه ها را به صورت دستی و جداگانه مورد بررسی قرار دهید. شما برای انجام این فرایند نیازمند ابزار ثالثی  همچون Backlink Gap هستید ، تا بتوانید به این موضوع  پی ببرید که آیا سایتی بخشی از PBN است یا خیر!

آشنایی با Backlink Gap

ابزار backlinkGap

Backlink Gap ابزاری است که به شما در شناسایی لینک های بد یا اسپم ها کمک فراوانی می کند. شما با استفاده از Backlink Gap می توانید تمامی بک لینک های مضر و هرزنامه های غیر طبیعی که ممکن است به رتبه بندی سایت شما آسیب جدی وارد کند را جمع آوری و شناسایی کنید . به طور مثال تمامی دامنه های ارجاع دهنده با نمودار خط ، انواع بک لینک ها و … از مواردی هستند که با استفاده از این ابزار قابل شناسایی می باشند.

ابزار شناسایی شکاف های بک لینک

شما تنها کافی است این اقدامات را به صورت تخصصی و سریع انجام دهید تا سریعا از  تاثیر سئو منفی در رتبه بندی سایت خود جلوگیری نمایید. همچنین لازم به ذکر است که  با استفاده از این ابزار می توانید تمامی بک لینک های مضر را شناسایی و رد کنید به منظور انجام این فرایند تنها کافی است در قابلیت مانیتورینگ، تمامی لینک های ناخواسته و مضر را در لیست رد کردن خود اضافه کنید. پس از انجام این فراینده ها می توانید با مراجعه به ابزار رد کردن موتور جستجوی گوگل آپلود ، صادرات CSV را از لیست خود فراگیرید.

disavow کردن بک لینک های مخرب

شاید برایتان سوال باشد که انجام این فرایند چه نقشی را در حذف بک لینک های مضر ایفا می کند ؟ در واقع شما با انجام اینکار می توانید لینک هایی را که از روی فهرست خود حذف نموده اید ، مجددا پیگیری نمایید.

شما باید پروفایل بک لینک خود را به صورت مرتب پیگیری کنید ، در صورتی که هیچ پیشرفتی در طی این فرایند حاصل نشده باشد ، نشانگر این است که طراحی کارامدی صورت نگرفته است. در حقیقت شما باید به طور متداول بک لینک های سایت خود را در کنار سئوی آن چک کنید تا بتوانید از هرگونه فعالیت مشکوکی در سایت خود سریعا مطلع شوید و از آن جلوگیری نمایید تا از جریمه مخرب سایت خود را حفظ نمایید. انجام این فرایند بی شک نتیجه مثبتی را در سئو و رتبه بندی سایت شما به دنبال  خواهد داشت.

سخن پایانی

در این بخش رد کردن بک لینک های مخرب را باهم یاد گرفتیم، باید بدانید که همیشه این اسپم ها و بک لینک های مضر نیستند که باید حذف شوند بلکه لازم است که به بک لینک هایی که از صفحه با کیفیت پایین نیز می آید بررسی کنید. دریافت بک لینک های متعدد از یک دامنه تاثیر چندانی ندارد، حال فرقی نمی کند دامنه کیفیت بالایی داشته باشد یا خیر.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *