بررسی لینک های سایت باید به چه صورت انجام شود؟

در facebook به اشتراک بگذارید
در twitter به اشتراک بگذارید
در linkedin به اشتراک بگذارید
ارزیابی کیفیت بک لینکها

فهرست مطالب

در مقاله ی قبل درباره ی جذب بک لینک با محتوا صحبت کردیم و روش های جذب بک لینک را با هم یاد گرفتیم. در این مقاله یاد خواهیم گرفت که بررسی لینک های سایت چطور انجام می شود و چه ابزارهایی برای این کار لازم است، پس تا آخر این نوشته با ما همراه باشید.
بک لینک­­ها برای سئوی خارجی مورد نیاز می­باشند. به همین دلیل است که کیفیت بسیار مهمتر از کمیت می­باشد. زیرا که کیفیت بک لینک باعث ایجاد اقتدار و اعتبار برای وب سایت شما می­شود. برای همین ما در این بخش درباره اینکه چگونه می توانیم کیفیت بک لینک ها را بررسی کنیم نیز بحث خواهیم کرد.
علاوه بر این، هر چه سایت شما معتبرتر باشد، لینکهای با کیفیت بیشتری به سمت سایت شما خواهد آمد.  هرچه رتبه گوگل شما بالاتر باشد، شانس موفقیت شما بیشتر است. برای ارزیابی کیفیت بک لینک­ها در وب سایت خود، مراحل ذکر شده در زیر را دنبال کنید:

کیفیت بک لینک دقیقا به چه معناست؟

کیفیت بک لینک در بهینه سازی موتور جستجو در واقع به یک بک لینک دوفالو در متن بدنه ­ی یک صفحه در یک وب سایت با کیفیت می باشد، اما این تنها یکی از شرط های باکیفیت بودن بک لینک است. اگر کلمات کلیدی در انکر تکست آورده شوند این نوع بک لینک ها موثرترین بک لینک ها خواهند بود. علاوه بر این، به خاطر داشته باشید که کیفیت بک لینک بیشتر پیوسته است تا باینری. در نتیجه، حتی اگر لینکی فاقد تمام آن ویژگی ها باشد، ممکن است کافی باشد.

وب سایت من چند عدد بک لینک دارد؟

برای بررسی تعداد بک لینک‌هایی که برای وب سایت شما وجود دارد، می‌توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید که در اینترنت وجود دارند. یکی از این ابزارها می‌تواند گوگل سرچ کنسول باشد که توسط گوگل ارائه شده است و رایگان می باشد. ما به شما این ابزار را پیشنهاد می کنیم، زیرا بسیار دقیق است و کاربری راحتی دارد و کار کردن با آن ساده می باشد. با ثبت وب سایت خود در گوگل سرچ کنسول، می‌توانید بک لینک‌هایی که به وب سایت شما لینک داده شده‌اند را بررسی کنید.

همچنین، ابزارهایی مانند Ahrefs، Semrush، Moz و Majestic نیز به شما این امکان را می‌دهند که تعداد بک لینک‌هایی که برای وب سایت شما وجود دارد را بررسی کنید و اطلاعات مفیدی را درباره آن‌ها بدست آورید. به طور کلی، بررسی تعداد بک لینک‌های وب سایت شما می‌تواند به شما کمک کند تا به وضوح بفهمید که چقدر سایت شما مورد توجه موتورهای جستجو و دیگر وب سایت‌ها قرار گرفته است.

چرا بک لینک های با کیفیت بالا اهمیت دارند؟

چرا بک لینکها اهمیت دارند

به دو دلیل در نظر گرفتن کیفیت هر لینک بسیار مهم است. در واقع دلایل زیادی برای این وجود دارد، اما دو مورد از مهمترین آنها را در این بخش بیان خواهیم کرد.

  • لینک های با کیفیت، لینک جویس بیشتری تولید می کند.

درسته، “لینک جویس” وجود دارد. راه دیگری که برای بررسی آن است اینکه یک بک لینک با کیفیت باعث بهبود سئوی صفحه­ی سایت شما میشود. به همین دلیل است که خرید بک لینک ها بدون اینکه ارزش آنها را بدانیم بی معنی است.

  • شناسایی لینک های مضر بسیار ضروری می­باشند

دومین دلیل کلیدی این است که شما باید بتوانید لینک های مضر را شناسایی کنید.  هنگامی که بک لینک های سمی و به دردنخور را شناسایی کردید، می توانید آنها را رد کرده و از جریمه های احتمالی گوگل جلوگیری کنید. به همین دلایل ارزیابی کیفیت بک لینکها نیز از اهمیت بالایی برخوردار میباشد.

نحوه بررسی لینک های سایت

احتمالا تا این بخش از مقاله متوجه شده اید که چرا کیفیت بک لینک بسیار ضروری هستند؟!­ بیایید به نحوه­ ی ارزیابی و آنالیز لینک های سایت بپردازیم. بسیاری از ابزارهای لینک سازی ممکن است به این فرآیند کمک کنند، مانند:

  • Ahrefs
  • BuzzStream
  • Moz Link Explorer
  • BuzzSumo

       کیفیت دامنه و ارتباط آن را بررسی کنید

وب سایتی که یک بک لینک با کیفیت دریافت میکند در وهله ی اول آن را ارزیابی می کند.  این اشاره به “لینک جویس” دارد. ارزش سئو یک دامنه به نسبت ارتباط و کیفیت آن افزایش پیدا خواهد کرد. از طرف دیگر، تعداد زیادی لینک های بی کیفیت و غیر مرتبط با موضوع وب سایت شما، یک علامت قرمز برای گوگل است. در نتیجه، ممکن است رتبه و جایگاه خود را از دست بدهید.
دامین آتوریتی، هر دامنه ­ی ریشه­ ی متصل شده را بررسی میکند.  اینجاست که اچرف و ماز می توانند کمک کنند.  آنچه که شما باید به دنبال آن باشید این است:

  • موضوع و لینک مربوط به صفحه چیست؟
  • ارتباط محتوای شما چقدر نزدیک و طبیعی است؟
  • آیا لینک در متن بدنه به گونه‌ای قرار گرفته است که منطقی باشد، یا خیر؟
  • این لینک چقدر معتبر است؟

آیا این لینک به یک منبع یا یک ابزار است؟
در واقع این عوامل به صورت ذهنی ارزیابی می شوند.  شما باید هر لینک را برای این معیارها ارزیابی کنید تا یک بک لینک سالم با لینک های معتبر داشته باشید. هر لینکی که باعث ایجاد چراغ قرمز به گوگل شود، مانند لینک های اسپم، باید رد شود.  با این کار لینک­ها و سئوی شما در جایگاه خود باقی خواهد ماند.

       به دنبال دامنه های لینک دهنده باشید

گوگل، الگوریتم خود را تغییر داد تا دامنه های لینک دهنده را در بالای ترافیک لینک لیست کند.  این تغییر به این دلیل اجرا شد که ایجاد اسپم به یک وب‌سایت ساده است اما لینک های اسپم در بسیاری از سایت‌ها مشکل ساز می­باشند. علاوه بر این، زمانی که بخش هایی اهمیت پیدا میکنند، از ابزارهای ماجستیک یا اچرف میتوانید استفاده کنیم.

       انکر تکست را بررسی کنید

متن لینکدار آبی رنگ که قابل کلیک می­باشد، انکر تکست است.  گوگل انکر تکست لینک ها را در سایت شما بررسی می کند.  بدست آوردن بک لینک های با کیفیت بالا و در نتیجه روش های جدید ارزیابی بک لینک ساده تر شده است.

بک لینک با کیفیت بالا دارای انکر تکست کلمه ی کلیدی اصلی است. انکر تکست در وب سایت شما باید به مکان و صفحه­ی درستی اشاره کند.

در واقع این امر در حال بررسی انکر تکست برای جلوگیری از تاکتیک های غیراخلاقی سئو مانند ارسال اسپم کلمات کلیدی است.  انکر تکست نامرتبط ممکن است منجر به جریمه برای وب سایت شما شود.

      بررسی ترافیک ارجاعی

آخرین چیزی که باید به دنبال آن باشید ترافیک ارجاع شده توسط لینک ها است.  علیرغم اهمیت آن، انکر تکست یک هایپرلینک اغلب نادیده گرفته می شود.  بررسی این مورد به شما می گوید که چه میزان ترافیک دریافت می کنید و آیا این لینک مفید یا مرتبط است یا خیر.

باید در نظر داشت که کل ترافیک صفحه ی اصلی را بررسی و تجزیه و تحلیل کنیم، زیرا که توسط گوگل آنالیز خواهد شد. لینکی که هر چهار فاکتور را رعایت کرده باشد اما ترافیکی دریافت نمی کند ممکن است به عنوان چراغ قرمز در نظر گرفته شود. البته این یک سیگنال دقیق ترین یا قابل اعتماد نیست، اما ممکن است اطلاعاتی در مورد لینک ارائه دهد.

بررسی لینک های سایت باید هر چند وقت یک بار انجام شود؟

بررسی لینک‌ های سایت، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی است که باید به طور دوره‌ای انجام شود، تا بتوانید به بهبود سئو و جایگاه وب سایت خود در موتورهای جستجو کمک کنید و از بک لینک‌های مخرب و ضعیف جلوگیری کنید. هرچند که بررسی بک لینک‌ها باید به صورت دوره‌ای صورت گیرد، نکته‌ای که باید در نظر داشت این است که فرکانس بررسی بک لینک‌ها بستگی به وضعیت وب سایت دارد و باید با توجه به شرایط مختلفی مانند رقیبان، رتبه کلمات کلیدی، میزان ترافیک و سایر عوامل مربوطه تنظیم شود.

به عنوان مثال، در سایت‌هایی که تازه کار خود را شروع کرده‌اند و ترافیک کمی دارند، بررسی لینک‌ های سایت به صورت دوره‌ای مانند در ماه ۳ یا ۴ بار کافی است. اما در سایت‌ هایی که ورودی خوبی از گوگل دارند و رقیبان زیادی در حوزه فعالیتشان وجود دارد، باید بررسی بک لینک‌ها را به صورت روزانه انجام داد. این امر به دلیل این است که رقبا ممکن است سعی کنند با ایجاد بک لینک‌های مخرب به سایت شما آسیب برسانند و برای پیشگیری از این موضوع، باید بک لینک‌های سایت را به صورت دوره‌ای و با فرکانس مناسب بررسی کرد.

سخن پایانی

چطور بک لینکها را ارزیابی کنیم

به دست آوردن بک لینک با کیفیت بالا یکی از جنبه های ضروری سئو است.  علیرغم تغییرات مداوم الگوریتم توسط گوگل و سایر موتورهای جستجو، بک لینک ها همچنان جزء مهمترین فاکتورها در رتبه بندی سایت می­باشند.  پیشنهاد ما این از است که ارزیابی کیفیت بک لینکهای خود را انجام دهید و به بک لینک های خود نگاه کنید تا ببینید چه کسی به شما لینک داده است.  اگر اکثر بک لینک های شما از وب سایت هایی با اعتبار پایین و بی ربط به حوزه­ی کاری شما هستند، ممکن است در بدست آوردن رتبه های بالا و ترافیک جستجوی ارگانیک با مشکل مواجه شوید. بک لینک سایت خود را با حذف لینکهای بی کیفیت و جذب لینکهای با کیفیت بالا بهبود بخشید.

تحریریه راز بک لینک

تحریریه راز بک لینک

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *